رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی؛

مهارت آموزی برای تمامی رشته ها در دانشگاه آزاد در اولویت قرار دارد

1398/09/25 - 17:45 - کد خبر: 9588
نشست دانشگاه آزاد

نصر: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: ما نمی خواهیم فارغ التحصیل بی کار و بدون مهارت تربیت کرده و تحویل دهیم که مهارت آموزی برای تمامی رشته های فنی و غیرفنی در دانشگاه آزاد در اولویت قرار دارد.

به گزارش نصر، "عزیز جوانپور" قبل از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته پژوهش و سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده بود، اظهار کرد: باتوجه به سیاست هایی که مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی مدنظر گرفته، واحد تبریز نیز در این راستا به خوبی درخشیده و کارنامه خوبی را اتخاذ نموده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به عنوان واحد نمونه در حوزه های فرهنگی و پژوهشی سال گذشته انتخاب شده است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد جدید، به دانشگاه کارآفرین و حل کننده مسائل استانی و کشوری در منطقه تبدیل شده است.
وی گفت: در مرکز تحقیقات دریاچه ارومیه که یک مسئله ملی است، چندین طرح پژوهشی را در 25هزار مسئله شناسایی و ارائه داده ایم و طرح پایش این مرکز در قالب پایان نامه های مسئله محور ارشد و دکتری در راستای حل چالش های این حوزه ثبت خواهند شد.
جوانپور  در حوزه چرم و کفش هم هفت هزار مسئله احضار شده و مشکلات این حوزه به صورت علمی مورد ارزیابی قرار می گیرد و علاوه بر تلاش برای حل چالش ها، برای آینده این صنعت هم پژوهش صورت خواهد گرفت.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه متاسفانه پایان نامه ها در کشور مسئله محور نیستند و مشکلات جامعه را حل نمی کنند، اذعان کرد: تمام پایان نامه های ارشد و دکترا مسئله محور خواهد بود که دانشجویان و اساتید ملزم به انتخاب یک موضوع از میان چالش های استان باشد؛ پایان نامه های ما حل کننده مسئله در کشور نیستند و عمدتا بازخورد بیرونی ندارد؛ لذا با اجرای طرح پایش در استان، پایان نامه ها به سمت حل چالش های استان و حتی کشور سوق می یابند.
وی تصریح کرد: به زودی با اعتبار معاونت علمی و فناوری، «سرای نوآوری چرم و کفش» در دانشگاه آزاد مستقر می شود. «مرکز تحقیقات» کفش و چرم را در کنار سرای نوآوری راه اندازی می کنیم و «مدرسه مهارتی» کفش و چرم هم بر این اساس مورد توجه قرار گرفته است و به زودی راه اندازی می شود چرا که کفش تبریز به عنوان برند در دنیا مطرح است و باید به روزتر و با کیفیت تر این صنعت توسعه یابد.
جوانپور از فارغ التحصیلی بیش از 300 هزار نفر از دانشگاه های آزاد آذربایجان شرقی و 92 هزار نفر از دانشگاه آزاد تبریز خبر داد و گفت: در بسیاری از حوزه های علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد خدمات زیادی انجام داده و معتقدیم دانشگاه آزاد باید اکنون مسایل و چالش های روز استان را بررسی و حل کند.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد استان، 550 طرح و ایده در نمایشگاه فناوری «ربع رشیدی» ارائه کرده بود، اذعان کرد: در جشنواره فرهیختگان هم جزو چهار استان برتر در این جشنواره هستیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه مهارت آموزی دانشجویان در تمامی رشته ها مورد توجه جدی قرار گرفته است اظهار کرد: ما نمی خواهیم فارغ التحصیل بی کار و بدون مهارت تربیت کرده و تحویل دهیم که مهارت آموزی برای تمامی رشته های فنی و غیرفنی در دانشگاه آزاد در اولویت قرار دارد.
جوانپور در خصوص فعالیت بیمارستان امام سجاد (ع) توضیح داد: این بیمارستان 137 تخت‌خوابی در حال حاضر با نیمی از توان مشغول کار است زیرا برخی از تجهیزات ناقص بودند و اورژانس آن نیز به طور کامل راه ‌اندازی نشده بود اما با خرید دستگاه‌ های جدید سی تی اسکن و ام آر آی در هفته گذشته بخش‌ های جدید بیمارستان افتتاح خواهد شد که همه اینها بدون کمک های دولتی ساخته شده است.
وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی هم بخشی از زمین 100 هکتاری قابل کشت خود را آماده کشت کردیم، ابراز کرد: تلاش می کنیم با این اقدامات، دانشجویان و فارغ التحصیلان این حوزه به صورت مهارتی و علمی آموزش ببینند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر فعالیت انتخاباتی در دانشگاه آزاد، گفت: با توجه به بخشنامه ای که آقای طهرانچی ابلاغ کرده، دانشگاه آزاد از حمایت از شخص خاصی منع شده و ما فضا را برای فعالیت دانشجویان با بصیرت آماده خواهیم کرد و به جناح خاصی تریبون داده نخواهد شد و کل برنامه ای که پیش بینی شده است با تائیده هیئت نظارت است.
جوانپور در رابطه با تحصیل دانشجویان خارجی در این دانشگاه نیز گفت:۵۰۰ نفر دانشجویان خارجی ثبت نام کرده ایم که ۲۵۰ نفر از آنها در ترم اول در حال تحصیل هستند و بقیه آنها ترم بعد در کارشناسی ارشد و دکترا وارد دانشگاه شده و آغاز به تحصیل خواهند کرد که دندانپزشکی و پزشکی و پرستاری بیشترین تقاضای بین المللی را دارد و تلاش می کنیم سال اینده این آمار را دو برابر کنیم.
وی بیشترین افزایش شهریه این دانشگاه را مختص به رشته های پزشکی عنوان کرد و گفت: ۱۲الی ۲۲ درصد افزایش شهریه داشتیم که البته طبق تفاهم نامه ای که با بانک های رسالت، مهر و ملی امضا کرده ایم، وام های دو الی چهار درصدی برای دانشجویان داده می شود  و هدف ما رعایت حال دانشجویان است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان عنوان کرد: حدود ۵۰، ۶۰ رشته وجود دارد که دانشجویان ثبت نام نمی کنند چون بازار کار وجود ندارد و می دانند که برای این رشته ها شغل وجود ندارد.
جوانپور با اشاره به اینکه دو سال قبل 63 دانشجو داشتیم که امسال 50 هزار دانشجو داریم، افزود: مردم به دلیل مشکلات اقتصادی و اشتغال و... آموزش عالی را از سبد خانوار حذف کردند و خروجی آموزش و پرورش هم در این مدت کاهش یافته است.
وی در پایان، با تاکید بر اینکه در دانشگاه آزاد به دنبال افزایش کمی دانشجو یا دانشگاه نیستیم، بلکه از توسعه کمی عبور کرده ایم، اذعان کرد: ما برای توسعه کیفی آماده شده ایم چرا که اگر تعداد دانشجویان به این صورت ادامه یابد، باید برای افزایش کیفیت تلاش کنیم.
جوانپور به افزایش تب مدرک ‌گرایی اشاره کرد و گفت: تب تحصیلات عالی دست ما نیست زیرا برعکس همه دنیا که ورود به دانشگاه آسان و خروج از آن سخت است، در کشور ما چنین چیزی وجود ندارد اما دانشگاه آزاد در حوزه تحصیلات عالی سختگیر عمل می ‌کند و ممکن است دانشجویی درسی را بارها امتحان دهد اما از عهده آن برنیاید.
انتهای پیام/

پژوهشیار