مدیرکل بهزیستی استان خبر داد؛

میزان شیوع اعتیاد بین زنان آذربایجان‌شرقی

1402/04/08 - 22:11 - کد خبر: 95334
فرگل صحاف

نصر: مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره بر اینکه شیوع اعتیاد در بین زنان استان کم است و این موضوع در استان بسیار خوب است، گفت: طبق آمار استان ۸۰ درصد آقا و ۲۰ درصد خانم هستند که سن آنها مابین ۲۰ تا ۴۰ سال است.

به گزارش نصر، فرگل صحاف، مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو اظهار کرد: در استان آذربایجان‌شرقی مراکز ماده ۱۶ زیر نظر شورای مبارزه با مواد مخدر استان  و ماده ۱۵ نیز جزء مراکزی هستند که با دریافت هزینه اداره می‌شود و مبلغی هم به عنوان  یارانه پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه ۷۰ مرکز تخصصی درمان و بازتوانی معتادین در سراسر استان وجود دارد، گفت: تیم اجتماعی‌محور در استان ۲۲۸ تیم در یک‌هزار و ۲۶۸ محیط هستند که  فعالیت آنها در زمینه آگاه‌سازی و تعداد یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش است.
مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: در استان ۵۶ مرکز درمان وجود دارد که ۲ هزار و ۴۰۰ نفر را تحت پوشش قرار دادند. همچنین ۱۴ مرکز کاهش آسیب نیز در استان وجود دارد که ۲ هزار و ۳۰۰ نفر تحت پوشش قرار داده است.
صحاف با اشاره بر اینکه شرایط مساعد به ترک و درمان برای ۲ هزار و ۹۸۶ نفر به صورت رایگان بود، ادامه داد: میزان هزینه یاری برگ برای این افراد با مبلغ ۴.۸ میلیارد تومان به افراد نیازمند بوده است.
وی گفت: هدف بهزیستی مانایی در درمان بهبودیافتگان است، از این‌رو با اجرای طرح آماده‌سازی شغلی نه تنها از عود مجدد اعتیاد پیشگیری کرده است بلکه زمینه توانمندسازی و بازگشت آنها به کانون خانواده فراهم شده است.
مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه ایجاد فرصت شغلی، پایداری شغلی، جامعه‌پذیری معتادین بهبودیافته جزء برنامه‌های مداوم بهزیستی با همکاری اداره‌کل فنی حرفه‌ای است.
وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱، حدود ۴۹۲ نفر معتاد بهبودیافته با مبلغ ۳۸.۱ میلیارد تومان تسهیلات داشتیم.
صحاف به راه‌اندازی کارزار رسانه‌ای والد آگاه، نوزاد ایمن اشاره کرد و متذکر شد: هدف این است که با آگاه‌سازی خانواده و وجود یک والد آگاه در خانواده بدون شک نقش مهم و موثری در پیشگیری از اعتیاد فرزندان ایفا خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: اعتیاد جزء پنج آسیب اساسی کشور است و هر چقدر با همکاری دستگاه‌ها و والدین در این خصوص کار کنیم از شیوع این موضوع جلوگیری خواهد شد.
مدیرکل بهزیستی استان یادآور شد: بیلبوردهای زیادی در این خصوص وجود دارد ولی شهرداری و تمام ارگان‌ها باید ما را در این کارزار حمایت کنند.
وی با اشاره بر اینکه شیوع اعتیاد بین زنان استان کم است و این موضوع در استان بسیار خوب است، تصریح کرد: طبق آمار استان ۸۰ درصد آقا و ۲۰ درصد خانم هستند که سن آنها مابین ۲۰ تا ۴۰ سال است. 
صحاف بیان داشت: ۱۴ پاتوق شناسایی شده است و اصلا هدف برای از بین بردن این پاتوق‌ها نداریم بلکه ما به آنها خدمات ارائه می‌دهیم، چراکه فلسفه کارشناسی این است که جلوی شیوع ایدز و هپاتیت را بگیریم، از این‌رو خدمات آموزشی و مسائل بهداشتی در جهت پیشگیری هپاتیت، تزریق سالم را آموزش به آنها می‌دهیم.
وی افزود: هر روز میانگین ۱۵ تا ۲۰ نفر به این کانکس‌ها پاتوق‌ها می‌آیند و خدمات دریافت می‌کنند. 
صحاف یادآور شد: در مجموع برای ۲ هزار و  ۲۳۷ نفر در کل استان خدمات داده‌ایم. در شهرستان‌های مراغه، اهر، میانه نیز خدمات موبایل وند، گذر، گذری شیلتر خدمات ارائه می‌دهیم. 
وی متذکر شد:هیچ معتاد پاک شده‌ای در سال ۱۴۰۱ دوباره بازگشت به اعتیاد نداشت.
انتهای پیام/

پژوهشیار