خبر/

ایران در اردیبهشت ماه بیش از ۴۵۰ بار لرزید

1402/03/03 - 14:39 - کد خبر: 93069
زلزله، زمین لرزه

نصر: ایران در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ بر اساس آمار شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بیش از ۴۵۰ بار لرزید.

به گزارش نصر، بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به این مؤسسه در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ تعداد ۴۵۴ زمین‌لرزه را ثبت کردند.
این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند.
براساس این گزارش در ماه گذشته تعداد ۱۱ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آنها در روز جمعه هشتم اردیبهشت‌ماه ساعت ۲:۰۹ دقیقه در قدمگاه واقع در استان خراسان رضوی با بزرگی ۴.۷ در مقیاس امواج زمین رخ داده‌است.


 شکل ۱. محل وقوع بزرگترین زمین‌لرزه کشور در اردیبهشت ۱۴۰۲ (قدمگاه خراسان رضوی)

طبق گزارش مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از لحاظ آماری ۳۹۳ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۵۰ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، و تعداد ۱۱ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان خراسان‌ رضوی با ۶۶ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در اردیبهشت‌ماه را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های آذربایجان غربی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۴۹ و ۴۹ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در اردیبهشت‌ امسال ۶ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگ ترین آنها با بزرگی ۳.۸ در مقیاس امواج درونی زمین در صفادشت بوده‌است.

 
انتهای پیام/

پژوهشیار