قالیباف در همایش صندوق توسعه ملی:

تورم محصول رشد نقدینگی است/ می‌توانیم به ثبات اقتصادی برسیم

1402/02/24 - 10:51 - کد خبر: 92392
محمدباقر قالیباف

نصر: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز تورم محصول رشد نقدینگی است و از ناترازی عملیاتی بودجه و ناترازی بانک‌ها به وجود می‌آید.

به گزارش نصر، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه) در همایش بین‌المللی صندوق توسعه ملی که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: هر سیاستی که می‌خواهیم بگذاریم، موظفیم شرایط محیطی خودمان را در حوزه داخلی و خارجی به خوبی و با نگاه راهبردی بشناسیم و تحلیل کنیم و دقیق بدانیم که در چه شرایطی هستیم و این بسیار کلیدی و مهم برای تنظیم برنامه پنج ساله است.
وی بیان کرد: امروز همه اندیشمندان و متخصصان اتفاق نظر دارند و قدرت‌های جهانی و همه کشورهای جهان و دولت‌های ملی در کره خاکی معتقدند که در آستانه تغییر نظم جهانی هستند. ما باید بدانیم در این تغییر نظم جهانی چه جایگاهی داریم و در کجا باید قرار گیریم و بدون شک باید نسبت به گذشته در یک نقطه برتر چه در حوزه منطقه و بین الملل قرار بگیریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در حوزه مسائل داخلی هم بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری نیازمند تحول هستیم و این تحول را مقام معظم رهبری در سال ۹۹ و قبل از کرونا در حرم حضرت امام (ره) ترسیم کردند و فرمودند امام راحل اساساً امام تحول بود و ما باید آن مسیر را طی کردیم. ما باید بدانیم در کجا قرار داریم و باید نقشه راه خود را بدانیم و بدانیم نیازمند تحول در نظام حکمرانی خود در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و دفاعی و امنیتی هستیم و همچنین نیازمند یک حکمرانی نو مبتنی بر گام دوم انقلاب هستیم.

با یک دیوان‌سالاری بسیار کهنه اما سرکش طرفیم
قالیباف ادامه داد: باید نقاط قوت خود را تقویت کنیم و نقاط ضعف را برطرف کنیم. حرکت ما باید مبتنی بر مکتب حضرت امام (ره) باشد که مبتنی بر عقلانیت، معنویت و عدالت است. بی‌شک، در این مسیر چالش‌های جدی خواهیم داشت. ما با یک دیوان‌سالاری بسیار کهنه اما مستحکم و سرکش طرفیم. من بارها گفته‌ام امروز در کشور چهار قوه داریم، نه سه قوه. قوه دیوان‌سالاری بر سه قوه دیگر حکمرانی می‌کند.
وی اظهار داشت: تعارض منافع نیز یکی از مشکلات جدی است. یکی از دستورکارهای مجلس تصویب قانونی برای جلوگیری از تعارض منافع است. طرح مدیریت تعارض منافع را در مجلس یازدهم حتماً پیگیری می‌کنیم. پیش بردن این امر نیاز به جهاد تصمیم دارد، تصمیمی که مبتنی بر عقلانیت و خرد جمعی باشد. تصمیمی شجاعانه و همگرایانه و باید تصمیمی طبق باورهای مشترک بگیریم. باید حاضر باشیم تلخی‌ها و سختی‌های آن را بپذیریم و حاضر باشیم برای این تصمیم‌ها، آبرویمان را به مردم هدیه کنیم و از تهمت‌ها احساس نگرانی نکنیم.

نیازمند یک فهم مشترک از برنامه هفتم هستیم
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز که در آستانه آمدن برنامه هفتم به مجلس هستیم، نیازمند یک فهم مشترک از همین برنامه‌ایم. باید یک درک واقعی از آن داشته باشیم. ما در برداشت و تعبیر از آن برنامه هم باید اشتراک داشته باشیم. آنقدر فرصت و منابع نداریم که ده‌ها اولویت داشته باشیم. ما باید اولویت‌های مشترک و محدودی را مشخص کنیم. ما آن قدر زمان از دست داده‌ایم که فرصت نداریم این برنامه را طبق روش‌های دلبخواهی پیش ببریم. حتی در روش رسیدن به اهداف هم باید اتفاق نظر پیدا کنیم تا بتوانیم در برنامه هفتم موفق باشیم.
قالیباف تاکید کرد: ارز حتماً یک متغیر مهم است و لازم است برای آن تصمیم بگیریم. امروز تورم محصول رشد نقدینگی است و از ناترازی عملیاتی بودجه و ناترازی بانک‌ها به وجود می‌آید و این برای همه ما روشن است و نتیجه آن سلطه مالی بر سلطه پولی می‌شود. ما می‌توانیم در برنامه پنج ساله هفتم به یک ثبات اقتصادی با تصمیم عالمانه و شجاعانه برسیم.

اقتصاد مردمی به معنای اقتصاد مقاومتی است
وی اظهار داشت: مردمی سازی یک رویکرد نیست و یک نگرش است و اقتصاد مردمی به معنای اقتصاد مقاومتی است. عدالت را هم مردم باید پیاده کنند. ما دفاع مقدس را با مردم اداره کردیم و موفق شدیم. ارتش و سپاه به تنهایی از پس کار برنمی آمدند و مردم پای کار آمدند و موفق شدیم. هوافضای امروز نتیجه حضور مردم در دفاع مقدس است که امروز جزو ۵، ۶ کشور اول دنیا در این حوزه هستیم.
قالیباف تاکید کرد: باید بین مردم و دولت تعامل باشد. ما در نیروی انتظامی و ۱۱۰ هوشمندسازی کردیم. اقتصاد مردمی اقتصادی است که به صورت تعاملی با مردم تعامل داشته باشیم. ما امروز مزاحم کارآفرینان هستیم و به جای حل مشکلات آنان و تسهیل کارشان، چوب لای چرخ آنان می‌گذاریم.
انتهای پیام/

پژوهشیار