با وجود رشد ۷درصدی بارش‌ها؛

نیمی از کشور درگیر کم بارشی است

1402/01/20 - 13:36 - کد خبر: 90115
بارش باران

نصر: وضعیت بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۱) تا ۱۹ فروردین امسال نشان‌دهنده رشد هفت درصدی است، اما با این وجود نیمی از کشور کاهش بارش را تجربه کرده است.

به گزارش نصر، روند بارش‌ها در کشور بیانگر نامتوازن بودن آن است، به‌گونه‌ای که در برخی استان‌ها شاهد رشد و در برخی کاهش بارش هستیم.
تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور بیانگر آن است که استان هرمزگان از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تا ۱۹ فروردین امسال ۹۵ میلیمتر بارش دریافت کرده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۲۰۱.۳ میلیمتر بارش داشته، با کاهش ۵۳ درصدی همراه شده که مقام نخست کم بارش ترین استان ها را به خود اختصاص داده است.
در مدت یاد شده، استان گلستان ۲۱۷.۲ میلیمتر بارش داشته که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۳۱۲.۴ میلیمتر بارش داشته با کاهش ۳۱ درصدی روبه‌رو شده است.
برپایه این گزارش، در مدت مذکور استان گیلان با دریافت ۵۲۷.۵ میلیمتر بارش در مقایسه با ۷۵۲.۳ میلیمتر بارش در سال آبی پارسال افت ۳۱ درصدی را تجربه کرده است.
همچنین استان کرمان با ۸۳.۳ میلیمتر بارش در مقایسه با ۱۱۸.۹ میلیمتر بارش پارسال کاهش ۳۰ درصدی دارد. استان قزوین نیز با ۱۶۳.۴ میلیمتر بارش نسبت به ۲۰۳ میلیمتر سال آبی پارسال کاهش ۲۰ درصدی دارد.
استان اردبیل هم در این مدت ۱۲۶.۷ میلیمتر بارش داشته که در مقایسه با ۱۷۳.۸ میلیمتر بارش مدت مشابه پارسال، کاهش ۲۷ درصدی تجربه کرده است.
استان مازندران با ۳۲۶.۴ میلیمتر بارش (کاهش ۲۵ درصدی)، استان سیستان و بلوچستان با ۵۱.۷ میلیمتر بارش (کاهش ۱۹ درصدی) و استان آذربایجان شرقی با دریافت ۱۳۲.۷ میلیمتر بارش (افت ۱۷ درصدی)‌ داشته است.
این گزارش می‌افزاید: در مدت یاد شده استان قم با ۹۵ میلیمتر بارش (کاهش ۱۷ درصدی)، استان خراسان رضوی با ۸۴.۹ میلیمتر بارش (افت ۱۲ درصدی)، استان مرکزی با ۱۶۹.۸ میلیمتر بارش (کاهش ۱۱ درصدی)، استان آذربایجان غربی با ۲۰۶.۲ میلیمتر بارش (افت هشت درصدی)، استان البرز با ۲۴۱.۶ میلیمتر بارش (کاهش ۲ درصدی)‌ و استان خراسان جنوبی با ۷۶.۳۷میلیمتر بارش (افت یک درصدی) داشته است.
انتهای پیام/

پژوهشیار