معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد:

اختصاص بودجه تجهیزات آزمایشگاهی به دانشگاه‌ها

1402/01/15 - 17:18 - کد خبر: 89863
پیمان صالحی

نصر: معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: با موافقت مقام معظم رهبری، بودجه ویژه‌ای برای تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌ها اختصاص یافت که بزودی در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش نصر،‌ پیمان صالحی در نشست نوروزی وزیر علوم با کارکنان ستاد و رؤسای دانشگاه‌های استان تهران اظهار کرد: وزیر علوم در دیدار خود با مقام معظم رهبری، تقاضای حمایت مالی برای تقویت بخش پژوهش و آزمایشگاه‌ها را مطرح کرده بود که مورد موافقت معظم‌له قرار گرفت.
وی افزود: با موافقت مقام معظم رهبری اعتبار ویژه‌ای برای تقویت بخش تجهیزات آزمایشگاهی از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافت که اعتبار قابل توجهی است.
صالحی تاکید کرد: در سالیان گذشته اعتباری به بخش تجهیزات اختصاص نیافته بود و با اقدام اخیر بخشی از مشکلات حوزه پژوهش در دانشگاه‌ها رفع می‌شود.

اشاره به سخنرانی در ژنو
معاون پژوهشی وزیر علوم به سخنرانی اخیر خود در اجلاس وزرای علوم و فناوری بیست و ششمین کنفرانس کمیسیون علم و فناوری آنکتاد که در مقر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد، اشاره کرد و گفت: بسیاری از کشورهای حاضر در نشست از پیشرفت‌های ایران در علم و فناوری تعجب کرده و آن را تحسین کردند.
وی افزود: در این نشست گفتم پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ توجه زیادی به هموار کردن مسیر از طریق سرمایه‌گذاری زیاد در حوزه‌های علم، فناوری و نوآوری در ایران صورت گرفت و امروزه ایران در رتبه ۱۵ تولید علم دنیا قرار دارد.
صالحی گفت: به نمایندگی از وزارت علوم در نشست ژنو به برخی پیشرفت‌ها اشاره کردم از جمله اینکه؛ در دو دهه اخیر دولت ایران سیاست‌ها و برنامه‌های مختلفی را برای حمایت از نوآوری و ایجاد یک محیط فناورانه، طراحی و اجرا کرده است. در حال حاضر بیش از ۷ هزار شرکت دانش‌بنیان در زمینه فناوری‌های پیشرفته مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، علوم شناختی و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال هستند. علاوه بر این، ۵۸ پارک علم و فناوری، ۲۴۰ مرکز رشد، ۶۱ صندوق علم و فناوری به علاوه ۵۵ شتاب‌دهنده تخصصی، بخشی از دستاورد بزرگ کشور ما درحوزه سیاست‌های علم و فناوری است. علاوه بر این، استارتاپ‌های نوآور متعددی وجود دارند که در این محیط فناورانه، در حال رشد و توسعه هستند.
به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، وزیر علوم در این نشست از تلاش‌های معاونت پژوهشی برای تحقق مرجعیت علمی و افزایش مجلات علمی ایرانی در نمایه‌های مطرح و معتبر دنیا قدردانی کرد.
انتهای پیام/

پژوهشیار