استاندار آذربایجان شرقی:

تامین زمین مهم‌ترین مانع اجرای طرح‌های مسکن در آذربایجان شرقی است

1401/10/27 - 17:24 - کد خبر: 85561
جلسه

نصر: استاندار آذربایجان شرقی گفت: وجود بروکراسی اداری در تامین و واگذاری زمین، مهم‌ترین مانع در اجرای طرح‌های مسکن در استان است.

به گزارش نصر، عابدین خرّم روز سه شنبه در جلسه شورای مسکن استان، اولویت و ماموریت نخست اداره کل راه و شهرسازی استان را موضوع مسکن عنوان کرد و افزود: این مجموعه باید نقش تسهیل‌کننده داشته و موانع اجرای پروژه‌ها را رفع کند.
وی با ابراز نارضایتی از پیشرفت طرح های تولید مسکن در استان، گفت: آذربایجان شرقی در بحث مسکن همچنان با وضع مطلوب فاصله زیادی دارد و معتقدیم که باید وضعیت بسیار بهتری داشتیم.
خرم اضافه کرد: یکی از تاکیدات همیشگی رئیس جمهور و یکی از اهداف اصلی سفرهای استانی، پیشرفت پروژه‌های مسکن است و با اقدامات روزمره و عادی نمی‌توانیم به این اهداف دست پیدا کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه با گذر زمان و افزایش قیمت‌ها، مشکلات این بخش زیادتر هم می‌شود، گفت: اگر پروژه‌ها را با سرعت اجرا کنیم و پیشرفت کار برای مردم ملموس باشد، انگیزه متقاضیان برای تامین منابع پروژه‌ها نیز افزایش می‌یابد.
خرم تاکید کرد: اداره کل راه و شهرسازی باید پیشرفت پروژه‌ها را به متقاضیان نشان داده و به مردم اطمینان خاطر بدهد که با جدیت به دنبال احداث و تکمیل واحدهای مسکونی است.
وی همچنین با اشاره به تجربیات بنیاد مسکن در ساخت مسکن، گفت: شورای مسکن این اختیار را به بنیاد مسکن می‌دهد که در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر هر اقدامی برای اجرای طرحهای ملی مسکن نیاز است انجام دهد.
خرم همچنین بر تأمین به‌موقع زیرساخت‌های پروژه‌های مسکن از قبیل آب، برق، گاز و فاضلاب تاکید کرد و افزود: باید اقدامات پیش‌دستانه‌ای در این زمینه انجام گیرد تا در زمان افتتاح پروژه‌ها مشکلی نداشته باشیم.
وی، استفاده از فناوری‌های جدید ساخت مسکن و صنعتی‌سازی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: از هر روشی که سریع‌تر و ارزان‌تر تمام می‌شود باید استفاده کنیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه روند پرداخت تسهیلات مسکن را پایین‌تر از حد انتظار دانست و گفت: باید این موضوع را از بانک‌های استان مطالبه کنیم.
جبارعلی ذاکری تامین زمین و منابع مالی را دو عامل مهم در پیشبرد پروژه‌های مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: اگر همزمان این دو موضوع را پیش ببریم به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.
وی بر هماهنگی همه دستگاه‌های مسئول در بخش مسکن تاکید کرد و گفت: باید تا پایان امسال بتوانیم بخشی از پروژه‌های مسکن را به بهره‌برداری برسانیم که همین عاملی برای پیشرفت بیشتر پروژه‌ها خواهد بود.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی هم از احراز شرائط ۴۰ هزار نفر از متقاضیان مسکن ملی در استان خبر داد و گفت: تاکنون ۱۵ هزار نفر از این افراد مبلغ اعلامی را واریز کرده‌اند.
امیر بخشی‌زاده افزود: یکهزار و ۳۰۰ هکتار زمین با کاربری مسکونی و ۶ هزار هکتار از محل ماده ۹ و ۱۰ قانون جهش تولید مسکن، آماده واگذاری است و تاکنون از محل پروژه‌های نهضت ملی مسکن، عملیات اجرایی ۱۸ هزار واحد در استان آغاز شده و علاوه بر این، ۱۴ هزار واحد روستایی و ۳۲ هزار واحد خودمالک شهری هم در دست ساخت است.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی نیز تعداد افراد واجد شرایط در طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر استان را هشت هزار و ۳۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: تاکنون دو هزار و ۳۰۰ نفر نسبت به واریز وجه اقدام کرده‌اند، برای یگ هزار و ۹۰۰ واحد زمین تخصیص یافته و یک هزار و ۳۰۰ نیز زمین را تحویل گرفته‌اند.
حجت‌الله سروری در مورد واحدهای خودمالک شهری نیز گفت: بیش از دو هزار واحد در حال طراحی و آغاز عملیات اجرایی است، ساخت ۹۷۰ واحد شروع شده و ۲۳۰ نفر نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند.
انتهای پیام/

پژوهشیار