رئیس کمیته صنعت مجلس شورای اسلامی:

عرضه خودرو در بورس به ضرر خریداران است

1401/10/25 - 12:46 - کد خبر: 85386
بازار خودرو

نصر: رئیس کمیته صنعت مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که میزان عرضه و تقاضای خودرو تعادل ندارد، عرضه خودرو در بورس باعث افزایش قیمت خودرو خواهد شد و به ضرر خریداران است.

به گزارش نصر، رضا تقی‌پور درباره عرضه خودرو در بورس، اظهار داشت: عرضه کالا در بورس زمانی می‌تواند به عنوان یک سازوکار پایدار و مثبت باشد که میزان عرضه بیشتر از میزان تقاضا باشد. اگر این گونه نباشد و میزان تقاضا از عرضه بیشتر باشد، باعث می‌شود قیمت به صورت مرتب افزایش پیدا کند. این موضوع باید در زمینه عرضه خودرو در بورس لحاظ می‌شد.
رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز بازار خودرو دچار عدم تعادل و عدم توازن در عرضه و تقاضاست. بخشی از تقاضا در بازار خودرو کاذب است، چرا که خودرو تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده است و بیشتر افراد، خرید خودرو را با نگاه سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول خود انجام می‌دهند و تقاضای آنها برای خرید خودرو واقعی نیست.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: البته نیاز واقعی بازار خودرو را هم باید در نظر بگیریم. ما برآوردی با همکاری وزارت صمت انجام دادیم و مشخص شد سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو نیاز داریم.
تقی‌پور تأکید کرد: تا زمانی که مجموع تولید داخلی و واردات خودرو به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه نرسد، عدم توازن و تعادل را در بازار خودرو خواهیم داشت. در این شرایط که میزان عرضه و تقاضای خودرو تعادل ندارد، عرضه خودرو در بورس باعث افزایش قیمت خودرو خواهد شد و به ضرر خریداران است.
وی بیان کرد: الان صورت مسئله ما فقط تأمین خودرو نیست بلکه صورت مسئله ما تأمین خودرو به قیمت منصفانه و عادلانه است. مشکل ما در بازار خودرو موضوع تنظیم گری است که دولت از این موضوع غافل است و چون تنظیم گری بازار خودرو را به خوبی انجام نمی‌دهیم، یک دفعه سود کلانی به جیب تولید کننده می‌رود و در حق مصرف کنندگان هم اجحاف می‌شود.
رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی است که تصویب و اجرای آن تأثیر مثبتی بر بازار خودرو و دیگر کالاهای سرمایه‌ای دارد و جلوی سوداگری را می‌گیرد.
تقی‌پور درباره وضعیت واردات خودرو، گفت: برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای خودرو ما مصر بودیم که واردات خودرو با هدف تنظیم بازار انجام شود. متأسفانه شاهد کندی در تصمیم‌گیری‌های دولت برای واردات خودرو بودیم. با وجود این، وزیر صمت قول داده که پیش از پایان سال قرارداد تعداد مناسبی خودرو منعقد می‌شود. واردات خودرو قطعاً به ایجاد توازن در بازار خودرو و کاهش التهاب و تلاطم در این بازار کمک می‌کند. امیدواریم هرچه زودتر واردات خودرو و وعده‌هایی که در این زمینه داده شده است، عملیاتی شود.
انتهای پیام/

پژوهشیار