مدیرعامل شرکت گاز استان؛

مصرف گاز در آذربایجان شرقی رکورد زد

1401/10/21 - 09:24 - کد خبر: 85111
گاز

نصر: مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان شرقی با بیان اینکه مردم با مصرف بهینه مراقب کاهش فشار گاز مصرفی باشند، گفت: با افزایش برودت هوا مصرف گاز در این استان به حدود ۴۲ میلیون متر مکعب رسید.

به گزارش نصر، نادر کمالی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با رسیدن به این مقدار مصرف، رکورد مصرف گاز آذربایجان شرقی در سال جاری شکسته شد.
وی با بیان اینکه سراب سردترین شهر کشور بوده و تبریز نیز از جمله سردترین مراکز استان در ۲۴ساعت گذشته گزارش شده است، گفت: میزان مصرف گاز در آذربایجان شرقی در ۲۴ ساعت گذشته هفت درصد افزایش یافته است.
کمالی از مردم استان خواست تا با مصرف درست و بهینه گاز از کاهش فشار گاز جلوگیری کنند تا همه هموطنان از امکان بهره مندی از نعمت گاز طبیعی برخوردار شوند.
وی ادامه داد: ۶۷ درصد مصرف گاز کشور مربوط به مصرف خانگی است و اگر روند مصرف بیش از این افزایش یابد امکان قطع جریان گاز در آذربایجان شرقی وجود دارد.
مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی یادآور شد: افزایش مصرف گاز به صنعت استان نیز آسیب می زند؛ اکنون گاز صنایع گروه های «آ» و «ب» مثل کوره های آجرپزی قطع شده و در صورت افزایش مصرف، دیگر گروه های صنایع نیز ممکن است حایز شرایط قطع جریان گاز شوند.
کمالی خاطر نشان کرد: با کاهش هر درجه گرمای منازل ۶ درصد در مصرف گاز صرفه جویی می شود و دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه دمای مناسب برای آرامش افراد در منزل است، که در صورت رعایت همه می توانیم از گرمای گاز طبیعی بهره مند شویم.
به گزارش ایرنا، تعداد مشترکین گاز در آذربایحان شرقی بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار مشترک است و تاکنون ۹۸ درصد خانوار روستایی و ۱۰۰ درصد خانوار شهری در استان به مدار مصرف گاز متصّل شده اند.
حدود ۶۵ درصد مصرف گاز استان مربوط به بخش خانگی، ۲۱ درصد صنعتی، چهار درصد خودرویی و ۱۰ درصد عمومی است.
به دنبال بارش برف روزهای گذشته دماهی هوا در آذربایجان شرقی به طور ناگهانی پایین آمده است، به گونه ای که هم اکنون دمای هوای تبریز، مرکز استان، ۹ درجه زیر صفر است.
برودت هوا و افزایش ناگهانی مصرف گاز موجب شد که امروز مدارس در آذربایجان شرقی تعطیل اعلام شوند و ادارات نیز ۲ ساعت زودتر تعطیل کنند.
انتهای پیام/
 

پژوهشیار