معاون وزیر نیرو:

مصرف برق در کشور سالانه ۴ تا ۵ درصد رشد دارد

1401/10/13 - 18:02 - کد خبر: 84601
برق

نصر: معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) گفت: مصرف برق در کشور سالانه ۴تا ۵ درصد رشد دارد که این رقم با افزایش نرخ رشد اقتصادی در کشور بیشتر هم می شود و ضرورت افزایش سرمایه گذاری برای تولید انرژی های تجدیدپذیر را می‌رساند.

به گزارش نصر، محمود کمانی روز سه شنبه در همایش ایجاد نیروگاه های خورشیدی در شهرک های صنعتی که در شهرک صنعتی کاسپین قزوین برگزار شد،با بیان اینکه پیک مصرف برق در تابستان به ۷۰ هزار مگاوات رسید و در زمستان نیز پیک ۴۰ هزار مگاواتی را شاهد هستیم،اظهار داشت: تفاوت ۳۰ هزار مگاواتی مصرف برق در این فصل ها نشانگر مصرف قابل توجه انرژی برای سرمایش خانه ها است.
این مسوول با بیان اینکه در تابستان با ۱۵ هزار مگاوات ناترازی برق مواجه بودیم و باید برای رفع این کمبود شاهد افزایش تولید انرژی باشیم،افزود: تولید ۳۵هزار مگاوات برق در یک برنامه چهارساله برنامه ریزی شده است.
وی، مشکلات و هزینه های بالای تامین گاز نیروگاه های فسیلی و مسایل زیست محیطی و هزینه ارزان قیمت انرژی های تجدیدپذیر را ضرورتی برای سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژی های خورشیدی و بادی دانست و گفت: وزارت نیرو مشوق ها و تسهیلات قابل توجهی را برای سرمایه گذاری در این حوزه ها درنظر گرفته است.
معاون وزیر نیرو به دو راهکار اساسی برای عبور از مشکلات ناشی از کمبود انرژی برق در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از این راهکارها بهینه سازی مصرف است و براساس بررسی های به عمل آمده، ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت بهینه سازی مصرف در کشور داریم بدون اینکه در رفاه مردم مشکل ایجاد شود.
وی ادامه داد: به طور نمونه با تغییر موتور کولرهای آبی و استفاده از نسل جدید موتورها با همان میزان سرمایش امکان صرفه جویی ۷۰ درصدی در مصرف برق در فصل تابستان وجود دارد و یا در صورت اصلاح روشنایی معابر و استفاده از لامپ های کم مصرف حدود هزار مگاوات صرفه جویی خواهیم داشت.

احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور هدف گذاری شده است
معاون وزیر نیرو و مدیرعامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) گفت: راهکار اساسی دیگر توسعه انرژی های تجدیدپذیر یا همان نیروگاه های خورشیدی و بادی است و دولت در این زمینه احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را با سرمایه گذاری بخش خصوصی هدف گذاری کرده که ظرفیت ایجاد و برقرار شده در این زمینه تاکنون هزار مگاوات بوده که قزوین نیز در این خصوص سهم قابل توجهی داشته و ۱۷۰ مگاوات آن مربوط به این استان است.
وی با بیان اینکه انرژی خود تامین از سوی صنایع مورد توجه قرار گرفته و وزارت نیرو با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت به صنایع متقاضی و واجد شرایط برای تولید انرژی های تجدیدپذیر کمک می کند،افزود: در همین رابطه ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات پروانه صادر شده است.
مدیرعامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) اظهار داشت: متقاضیان می توانند در اراضی خود انرژی خورشیدی تولید کنند یا در زمین هایی که ما از طریق منابع طبیعی در اختیار آنها قرار می دهیم این کار را انجام دهند.
این مسوول به برنامه های کشور برای گسترش تولید و استفاده از انرژی های نو اشاره کرد و گفت: در همین راستا طرحی در حال تبدیل به قانون است که واحدهای تولیدی با مصرف بالای یک مگاوات باید در سال ۱ تا پنج درصد انرژی مورد نیاز خود را از محل انرژی های تجدیدپذیر تامین کنند.
وی اظهار داشت: مجوزی را نیز از شورای اقتصاد برای ایجاد چهار هزار مگاوات انرژی خورشیدی برای نیروگاه های بزرگ که از سوی واحدهای تولیدی قصد ایجاد آنها را دارند دریافت کرده ایم که در آن خرید برق به شکل ارزی انجام می شود و بازگشت سرمایه سرمایه گذاران طی چهار سال برنامه ریزی شده است.
تاکنون در این رابطه مناقصه ای برگزار شده و برندگان برای تولید هزار و ۸۰۰ مگاوات مشخص شده اند و به زودی نیز برای تعیین سرمایه گذاران سایر ظرفیت پیش بینی شده مناقصه جدید برگزار می شود و در همین رابطه ۲۲۰ ساختگاه در نقاط مختلف کشور تعیین شده است.
مدیرعامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) گفت: منابع لازم در بودجه برای خرید انرژی های تولید شده خورشیدی و بادی از سوی سرمایه گذاران پیش بینی و تامین شده و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
وی همچنین گفت: یک برنامه برای تولید سالانه پنج هزار مگاوات تجهیزات مربوط به انرژی های تجدید پذیر را هدف گذاری کرده ایم و واحدهایی نیز در استان های مرکزی و کرمان در این خصوص فعال شده اند و از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این رابطه در سایر استان ها استقبال می کنیم.
انتهای پیام/

پژوهشیار