خبر/

اقدام مداخله‌جویانه فرانسه و آلمان در اعطای جایزه حقوق بشر به زنان ایران

1401/09/20 - 12:19 - کد خبر: 82899
پرچم، فرانسه آلمان

نصر: در ادامه دخالت کشورهای غربی در امور داخلی ایران وزیران امورخارجه آلمان و فرانسه جایزه به اصطلاح حقوق بشر سال و حاکمیت قانون ۲۰۲۲ را به زنان ایران اعطا کردند.

به گزارش نصر، جایزه حقوق بشر و حاکمیت قانون (Franco-German Prize for Human Rights and the Rule of Law) در حقیقت جایزه‌ای است که سالانه از سوی فرانسه و آلمان به‌طور مشترک به کسانی اعطا می‌شود که به ظن این دو کشور برای دستیابی به حقوق خود و اجرای حقوق بشر تلاش می‌کنند.
وزیران امورخارجه فرانسه و آلمان با انتشار یک پیام ویدئویی اعلام کردند که جایزه حقوق بشر و حاکمیت قانون ۲۰۲۲ را به مهسا امینی و زنان ایران اعطا می‌کنند.
بنابر گزارش پایگاه خبری آمریکن کرونیکلز، آنها در این پیام ویدئویی با ادعای اینکه معترضان در ایران با خشونت و سرکوب مواجه می‌شوند، تلاش کردند با دخالت در امور داخلی ایران، مردم را به اغتشاش ترغیب کنند.
این اقدام مداخله‌جویانه آلمان و فرانسه در حالی صورت گرفته است که کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا در هفته‌های اخیر سعی کرده‌اند به بهانه حمایت از حقوق بشر ایرانیان به ناآرامی‌های جاری در کشور دامن بزنند و مردم را به ایجاد هرچه بیشتر ناآرامی و ناامنی ترغیب کنند.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اخیرا در یک موضع‌گیری رسانه‌ای با محکوم کردن مواضع جدید مداخله‌آمیز برخی کشورهای غربی و مسؤلان آنها در امور داخلی ایران تصریح کرد: همان‌گونه که "اجرای قانون" و "برقراری امنیت عمومی" وظیفه دولت‌هاست، مقابله مؤثر و بازدارنده در قبال هرگونه قانون شکنی، ایجاد آشوب و ترویج ناامنی در جامعه نیز از جمله مسؤلیت بدیهی و ضروری دولتها از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود:  جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین و مقررات داخلی خود در راستای حفاظت از حقوق مردم و امنیت و نظم عمومی و پیشگیری از وقوع جرائم اقدام می کند  و بر صلاحیت ذاتی در این زمینه تاکید و تصریح می‌کند.
کنعانی در ادامه خاطر نشان کرد: دولت‌هایی که در مقابل مطالبات مدنی و مسالمت‌آمیز مردم کشور خود به خشونت متوسل شده و به صورت رسمی و علنی دستور سرکوب شدید معترضان را می‌دهند، حق ندارند در خصوص اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه اجرای قوانین کشور و صدور احکام در مجرای کاملا قانونی بمنظور مقابله با خشونت آشکار و حفظ نظم و امنیت عمومی کشور و مردم ایران اظهار نظر کنند.
وی همچنین اظهار داشت:  جای تأسف است که این دسته از کشورها که از ابتدای تحولات اخیر در ایران، با مواضع مزورانه سیاسی  و نیز با توسل آشکار و غیرآشکار به شیوه های مختلف مداخله جویانه، مرتکب نقض قوانین و مقررات بین المللی شده و با شعار حمایت از حقوق بشر و یا حقوق زنان، به تحریک و ترویج خشونت علیه تمامیت ملت و امنیت ملی ایران  پرداختند، اینک در قامت خونخواه و نگران‌ امنیت شهروندان ایرانی سخن می رانند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این که بسیاری از دولت‌های اروپائی به دلیل پیروی و همراهی با تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی رژیم آمریکا علیه ملت ایران، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم حقوق انسانی، قانونی و حتی حق حیات شهروندان کشورمان را نقض کرده و با تحریم های داروئی و درمانی، موجب قتل بسیاری از شهروندان ایرانی شدند، افزود: خیانت این کشورها به مردم ایران بارها به اثبات رسیده و در جایگاهی قرار ندارند که نظام جمهوری اسلامی ایران را در زمینه حفظ حقوق مردم ایران مورد خطاب قرار دهند.
کنعانی گفت : جمهوری اسلامی ایران ضمن برسمیت شناختن حقوق قانونی مردم در انتقاد و اعتراض مسالمت آمیز و التزام به رعایت حقوق شهروندان خود، تأمین امنیت عمومی مردم را از مسؤلیت های اصلی خود می داند.
این دیپلمات ایرانی در پایان تاکید کرد: افکار عمومی مردم ایران هرگز اقدامات برخی رژیم های اروپایی در نقض حقوق بشر ملت ایران و بویژه زنان، جوانان و کودکان ایرانی را در زمینه های مختلف فراموش نخواهند کرد و آنها را در این خصوص مسئول و ملزم به پاسخگویی می دانند.
انتهای پیام/

پژوهشیار