رییس مرکز تطبیق قوانین سازمان بورس مطرح کرد؛

اجرای دستورالعمل افشای تخلفات مدیرانی بورسی نیازمند حمایت دولت و قوه قضایه

1401/09/16 - 17:11 - کد خبر: 82579
بازار سهام

نصر: رییس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس گفت: سازمان بورس نیازمند پشتیبانی دولت و قوه قضاییه است تا دستورالعمل جدید افشای تخلفات مدیران بتواند با قدرت به وظیفه خود بپردازد.

به گزارش نصر، محمدصادق شبانی در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون موضوع بند «چ» ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور مبنی بر انتشار اسامی مدیران متخلف، اظهار کرد: مضمون این بند «چ» احکام دائمی، تجربه‌ای موفق در کشورها دیگر است که برخی از مدیران متخلف که به آن‌ها اصطلاحاً متخلفان یقه‌سفید گفته می‌شود، با وجود جریمه باز هم تمایل به تخلف داشتند.
وی افزود: گاهی گفته می‌شد که با این اقدام سیاه‌نمایی نسبت به دولت به ایجاد می‌شود و این تصور را به وجود می‌آورد که مدیران متخلف غلظت زیادی دارند، اما با توجه به اینکه بعضی از محکومیت‌ها بازدارندگی نداشت، افشای تخلف آنها پیش گرفته شد.
رییس مرکز تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس با تاکید بر اینکه این قانون رویکرد بازدارندگی دارد، بیان کرد: با تصویب این مقررات، رای‌هایی که پس از ابلاغ این مصوبه صادر می‌شود، مشمول اجرای این بند می‌شود. البته در اجرای این موضوع بحث تکرار تخلف نیز حائز اهمیت بوده است.
شبانی تشریح کرد: در آیین و دستورالعمل‌ها، مهلت ۳ ماه برای راه‌اندازی تارنمای اجرای این بستر در نظر گرفته شده است و فکر نمی‌کنم در این بازه زمانی تخلفی کشف بشود که در فرآیند قطعی رای را پشت سر بگذارد، بنابراین این ابلاغ می‌تواند به طور کامل پوششی را در افشای تخلفات داشته باشد.
وی تاکید کرد: هیچ تبعیض و استثنایی در افشای تخلف مدیران وجود ندارد و تاثیرگذاری این موضوع بستگی به همراهی افکار عمومی و مطالبه‌گری آن‌ها دارد.
رییس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس ادامه داد: اگر اصحاب رسانه در شناخت این موضوع کمک کنند، ضریب اثرگذاری این موضوع به مراتب بیشتر می‌شود.
شبانی گفت: سازمان بورس نیازمند پشتیبانی دولت و قوه قضاییه است تا این بستر و موتور متحول‌کننده بتواند با قدرت به وظیفه خود بپردازد.
وی ارتقا شفافیت در بازار سرمایه را نخستین دستاورد این دستورالعمل اعلام کرد و گفت: دستاورد دوم اطلاع سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه از وضعیت عملکرد مدیران اشخاص تحت نظارت است.
شبانی اظهار داشت: از دیگر دستاوردهایی که این طرح می‌تواند داشته باشد بازدارندگی مدیران بازار سرمایه از ارتکاب جرائم و تخلفات و همچنین پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در بازار سرمایه است.
رییس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس با بیان اینکه جرائم در ۸ درجه و تخلفات در ۶ درجه مختلف با درجه‌بندی و رنگ‌بندی طراحی شدند، گفت: در مورد درجه‌های سبک منوط به اخطار خواهد شد.
وی اظهار داشت: رویکرد ما بازدارندگی است و عطف به گذشته نکردیم تا توجه مدیران به عملکرد امروزشان باشد.
شبانی با بیان اینکه فرصت ۳ماهه به سازمان بورس داده شده تا تارنما را راه‌اندازی کند، بیان ئکرد: مدیران ارکان بورس و خود بورس‌ها مشمول آیین‌نامه می‌شوند.
رییس مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه سازمان بورس ادامه داد: مجری آیین‌نامه خود سازمان بورس است و در حد شرح وظایف بر اجرا نظارت خواهد داشت.
انتهای پیام/

پژوهشیار