برای اینکه ریزش مو نگیرید این ۵ ماده غذایی را کمتر بخورید

1401/06/19 - 16:05 - کد خبر: 74466
ریزش مو

نصر: ریزش مو از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند. برای کاهش ریزش مو نیازی به درمان خاصی نیست شما باید تغییراتی در رژیم غذایی داشته باشید.

به گزارش نصر، رژیم غذایی با چربی بالا ممکن است ریزش مو را افزایش دهد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که رژیم غذایی با چربی بالا و بیشتر از حد استاندارد باعث ریزش و نازک شدن مو می‌شود. این موضوع روی موش‌ها انجام شده است که موش‌های پیر وضعیت بدتری را نشان دادند و اثر رژیم غذایی با چربی بالا در عرض چند روز خودش را نشان داد.
یعنی در عرض چهار روز به این نتیجه رسیدند که تغییرات در پوست و موی موش‌ها ایجاد شده است. فشار اکسیداتیو در آن‌ها افزایش پیدا کرد و همه این‌ها عاملی برای آسیب به بافت و افزایش خطر ابتلا به سرطان بود.

چاقی یا اضافه وزن خطر ریزش مو را افزایش می‌دهد
این اولین باری نیست که متوجه می‌شوید وزن با رژیم غذایی و ریزش مو ارتباط مستقیم دارد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ روی ۱۸۹ مرد با سن میانگین ۳۰ سال انجام شد که اضافه وزن داشتند و چاق بودند و نتایج نشان داد که آن‌ها بیش از افراد معمولی با ریزش مو و کچلی مواجه هستند.
با مصرف مقدار کمتر چربی و کلسترول، می‌توانید ریزش مو را کاهش دهید. فقط به خاطر اینکه چاق هستید یا قبلا رژیم غذایی غلط داشتید، دلیل نمی‌شود که دیگر نتوانید کاری برای موهایتان انجام دهید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ باز هم روی موش‌ها انجام شد که رژیم غذایی پرچرب خورده بودند، اما توانستند از طریق دارو این وضعیت را درمان کنند و دوباره ریزش مو را کاهش دهند.
آن‌ها به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی غربی یا رژیم غذایی با چربی بالا باعث سفید شدن مو و ریزش مو و التهاب پوست در موش‌ها شده است. اما آن‌ها توانستند از طریق درمان و اصلاح رژیم غذایی دوباره وضعیت را بهبود ببخشند.
انتهای پیام/

پژوهشیار