وزیر آموزش و پرورش خبر داد:

تسهیلات ویژه وزارت آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان نخبه

1401/06/17 - 13:53 - کد خبر: 74311
یوسف نوری

نصر: وزیر آموزش و پرورش از ارائه تسهیلات برای ارتقای تحصیلی دانش‌آموزان نخبه برای ورود به دانشگاه و بازار کار خبر داد و گفت: این موضوع کمتر از یک ماه دیگر به تصویب خواهد رسید که نشان از جدی بودن دولت در کنار مردمی بودن و عدالت محوری بودن آن است.

به گزارش نصر، یوسف نوری پیش از ظهر امروز در آیین اختتامیه هشتمین دوره جشنواره نوجوان خوارزمی با اشاره به نام جشنواره، اظهار داشت: نام جشنواره به ابو جعفر موسی خوارزمی یک ریاضیدان، ستاره‌شناس، جغرافیدان، فیلسوف و مورخ بود، حکیم خوارزمی  عضو دارالحکمه بغداد بوده که بیشتر در شاخه ریاضی با گرایش جبر معروف است، برمی‌گردد.
وی افزود: جورج سالتین فرانسوی در کتاب مقدمه‌ای بر تاریخ علم  نیمه اول قرن نهم میلادی را عصر خوارزمی خوانده و ترجمه کتاب جبر و مقابله توسط رابرت تستر انجام شد و تا قرن 16 در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شد.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از کتاب‌های خوارزمی به لاتین ترجمه شده، گفت: این امر باعث شد عدد نویسی رومی به عدد نویسی عربی تغییر یابد و جدول نجومی هم تغییر داده شود.
وی ادامه داد: نام‌گذاری این جشنواره به یاد سعید کاظمی آشتیانی از این استان است که گفته هر چه دارم از زمان معلمی‌ام است همت بالا و تعهد کامل وی باعث شده در ردیف سه کشور بزرگ دنیا در این عرصه هستیم.
نوری تصریح کرد: موانع بسیار است نباید مشکلات شما را متوقف کند، اگر افرادی مانند دکتر حسابی و آقای آشتیانی به خارج از کشور می‌رفتند کسی آنها را نمی‌شناخت، بسیاری از ایران رفتند و کسی آنها را نمی‌شناسد، دکتر حسابی و پسرش ایرج را ایران به دنیا معرفی کرد بستر برای معرفی افراد در ایران بهتر است.

350 اردوگاه و 680 پژوهش‌سرا در کشور فعال هستند که نیاز به تجهیز دارند
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه عرصه برای کار نخبگان وجود دارد ولی سخت است، اظهار داشت: تازه شروع کردید، زایش، رویش و شروع ایده‌ها در دوره آموزش عمومی است نه در دانشگاه‌ها، ما وظیفه داریم که بستر و فضا برای دانش‌آموزان فراهم کنیم بیش از 350 اردوگاه برای این کار در نظر گرفته شده و 680 پژوهش‌سرا در کشور داریم که باید تجهیز شود.
وی افزود: مربیانی آموزش ببینند و برای آموزش این نخبگان فعالیت کنند تا هر چه زودتر سکوی استعدادیابی  راه بیندازیم تا بچه‌های این سرزمین را بشناسیم و زمینه استعدادشان را فعال کنیم چون مسائل بسیاری در درون کشور داریم.
نوری خاطرنشان کرد: در گام‌های بعدی جشنواره‌ها و رویدادها را از ملی به بین المللی ارتقا بدهیم. مردم ببینند بچه‌های ما با حداقل امکانات و هزینه شخصی فعالیت می‌کنند و ما زمینه را فراهم کنیم تا این اتفاق را رقم بزنیم و بچه‌ها را به سمت تجاری سازی از طریق مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده، خانه‌های خلاقیت و فن‌آوری هدایت کنیم.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر این اتفاق بیفتد، نقش آموزش و پرورش در سرانه‌های مختلف، اعتبار بین المللی، سرانه‌های اقتصادی مشخص می‌شود، گفت: نابرابری‌ها کم می‌شود و دولت هم به دنبال همین است، تاکنون بیش از 10 آیین نامه برای حمایت از کارهای دانش‌بنیان انجام شده و کاری که ما انجام دادیم در سطحی است که به نخبگان کمک کند و تسهیلاتی در افزایش سطح تحصیلی آنها برای ورود به دانشگاه و بازار کار فراهم کند .
وی ادامه داد: این مصوبه تا کمتر از یک ماه دیگر تصویب می‌شود که نشان از جدی بودن دولت در کنار مردمی و عدالت محوری بودن دولت دارد.
انتهای پیام/

پژوهشیار