خبر/

نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما در آذربایجان‌شرقی افتتاح شد

1401/06/03 - 08:54 - کد خبر: 72669
پرتودهی

نصر: نخستین سامانه پرتودهی چندمنظوره گاما با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی امروز سوم شهریورماه در شهرستان بناب آذربایجان شرقی به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش نصر، سامانه پرتابل پرتودهی گاما که در نخستین شهرک فناوری‌های پرتودهی کشور در مجموعه بناب در استان آذربایجان‌شرقی ساخته شده است، می‌تواند با پرتودهی محصولات فله‌ای غلات و حبوبات در دُزهای پایین؛ نسبت به گندزدایی، کنترل جوانه‌زنی و کاهش آفات انباری به منظور افزایش انبارمانی از طریق کاهش بار میکروبی و نابودی میکروارگانیسم‌های آلوده و نابودکننده مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد.
محصولات قابل پرتودهی از سوی این سامانه شامل حبوباتی نظیر نخود، لپه، عدس، لوبیا و نیز گندم و برنج می‌شود، همچنین می‌توان از سامانه پرتابل پرتودهی گاما برای خشکباری مانند گردو، بادام، پسته، فندق و ... استفاده کرد.
از جمله مزایای استفاده از پرتودهی در صنایع غذایی می‌توان به کاهش آلودگی‌های میکروبی، قارچی و انگلی انواع محصولات غذایی، حفظ بهتر مواد و ارزش تغذیه‌ای و کیفیت حسی مواد غذایی، تثبیت کیفیت مواد غذایی به مدت طولانی، جلوگیری از ضایعات و هدررفت درصد زیادی از محصولات غذایی همچنین عدم آلودگی محصول و محیط زیست اشاره کرد.
نخستین شهرک فناوری‌های پرتوی کشور در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در شهرستان بناب احداث شده است.
معاون رئیس سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: روز پنجشنبه سوم شهریورماه یکی از دستاوردهای جدید سازمان انرژی اتمی در بناب رونمایی می‌شود.
سید پژمان شیرمردی گفت: با تلاش دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور سامانه پرتودهی قابل حمل گاما برای محصولات کشاورزی، طراحی و صنعتی‌سازی شده است و این سامانه مبتنی بر پرتوی گاما برای بهره‌برداری از صنعت کشاورزی گام نخست سازمان در استفاده از این تکنولوژی محسوب می‌شود و ما محدودیتی در ساخت این تجهیز نداریم.
شیرمردی عنوان کرد: پیش از این به صورت غیرپرتابل و ایستا گام‌های خوبی در این حوزه برداشته بودیم.
وی یادآور شد: در حوزه‌های مختلف مانند صنعت، کشاورزی، سلامت و سایر بخش‌ها اقدامات خوبی در یک سال گذشته صورت گرفته است و از روز پنجشنبه و با افتتاح این سامانه می‌توان از این پس مانع ضایعات ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی شد.
مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها گفت: این سامانه در مرکز بناب سازمان انرژی اتمی تولید شده و نخستین نمونه این مدل در دنیا محسوب می‌شود که تاکنون تولید شده است همچنین ما دومین کشور در دنیا هستیم که چنین سامانه‌هایی تولید می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: این سامانه کاربری کشاورزی دارد، اما در آینده نزدیک سامانه‌هایی با کاربرد در صنعت تولید خواهد شد.
انتهای پیام/

پژوهشیار