خبر/

تاکید بخش خصوصی ایران و مالی برای توسعه تجارت

1401/06/01 - 14:12 - کد خبر: 72469
گمرک

نصر: نمایندگان بخش‌های خصوصی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری مالی با توجه به ظرفیت‌های دو کشور و نظر مساعد دولت‌ها، بر تلاش و همکاری برای توسعه تجارت دوجانبه در غرب آفریقا تأکید کردند.

به گزارش نصر، «حسین سلاح ورزی» نایب‌رییس اتاق ایران در جریان سفر به جمهوری مالی و غرب آفریقا، در دیدار با رییس اتاق بازرگانی مالی، با اشاره به از عزم جدی دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌های اقتصاد با آفریقا و ضرورت حضور بخش خصوصی در این میدان، تصریح کرد: قاره آفریقا همیشه در راس برنامه‌های توسعه اقتصادی و تجارت خارجی ایران قرار داشته است و دولت و اتاق ایران همواره در جست‌وجوی یافتن زمینه‌ها و راهکارهای تولید مناسبات با کشورهای این قاره بوده‌اند.
وی با بیان اینکه در این میان توسعه همکاری اقتصادی با جمهوری مالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است، تصریح کرد: صنعتگران و متخصصان ایران در حوزه‌های زیرساخت و خدمات فنی و مهندسی، نصب و راه‌اندازی خطوط تولید صنعتی، سیمان، مصالح ساختمانی، معدن، دارو، تجهیزات پزشکی و ماشین‌آلات کشاورزی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و اتاق بازرگانی مالی می‌تواند زمینه لازم برای به هم رسانی و استفاده از این ظرفیت‌ها برای کمک به توسعه جمهوری مالی را فراهم آورد.
سلاح ورزی تاکید کرد: با توجه به عزم و علاقه جدی و سیاست مساعد دولت‌های دو کشور، در صورت توافق شرکت‌های بخش خصوصی برای توسعه همکاری‌ها، امکان مبادلات تجاری با استفاده از سازوکار تهاتر فراهم است.
در این دیدار با «یوسف بسیلی» رئیس اتاق بازرگانی مالی ضمن بررسی ظرفیت‌های همکاری بخش خصوصی دو کشور، به تشریح موانع موجود و راهکارهای توسعه تجاری و اقتصادی دوجانبه پرداخت.
وی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف بخش خصوصی ایران و جایگاه و قدمت اتاق ایران، گفت: تجربیات، تخصص و دانش انباشته در مجموعه اتاق ایران، امکان بی‌بدیلی برای توسعه روابط با بخش خصوصی جمهوری مالی است.
بسیلی، رییس اتاق بازرگانی جمهوری مالی نیز در این دیدار  از امکان استفاده از ظرفیت و تجربه شرکت‌های ایرانی به‌خصوص در حوزه‌های خدمات فنی و مهندسی، راه‌سازی، انبوه‌سازی مسکن، نساجی، ماشین‌آلات کشاورزی، تجهیزات پزشکی و دارایی و مصالح ساختمان استقبال کرد.
وی همچنین با ارائه گزارشی در مورد شرایط مساعد و حمایت‌های دولت جمهوری مالی از سرمایه‌گذاری در این کشور، پیشنهادهایی در مورد استفاده از فرصت کشت فراسرزمینی به طرف ایرانی ارائه کرد.
درنهایت با دعوت سلاح ورزی مقرر شد در آینده نزدیک، هیات تجاری جمهوری مالی با هدف آشنایی با قابلیت‌های اقتصادی و صنعتی ایران و رایزنی با فعالان اقتصادی به کشورمان سفر کند.
انتهای پیام/

پژوهشیار