سورنا ستاری:

ایران آماده همکاری با ونزوئلا در تمامی زمینه‌های فناورانه است

1401/05/10 - 11:44 - کد خبر: 70163
سورنا ستاری

نصر: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران آماده همکاری با ونزوئلا در تمامی زمینه‌های فناورانه است.

به گزارش نصر، سورنا ستاری در دیدار «گابریل خیمنس» وزیر علوم ونزوئلا با بیان این که توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق زمینه را برای همکاری‌های فناورانه و نوآورانه با کشورهای دوست فراهم کرده است، عنوان کرد: ایران در ساخت واکسن‌های انسانی و حیوانی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان به توانمندی قابل توجهی دست یافته و زمینه توسعه فناوری و تجاری سازی بسیاری از واکسن‌های مورد نیاز کشور فراهم است. همین توانمندی می‌تواند محور صادارت محصولات ایران‌ساخت و تعامل فناورانه با شور ونزوئلا خواهد بود.
ستاری با بیان این‌که علاوه بر بخش‌های توانمند دولتی در ایران، شرکت‌های بخش خصوصی وارد عرصه تولید دارو و تجهیزات پزشکی شده‌اند، ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان توانسته اند تحقیق و توسعه‌ای فراتر از بخش‌های دولتی ایجاد کنند. اکثر این واکسن‌ها اکنون توسط شرکت‌های دانش بنیانی تولید می‌شود که واحدهای تحقیق و توسعه خود را گسترش داده اند.

ضرورت تعریف سازوکارهای مالی و تاییدیه‌ها
وی با تاکید بر ضرورت تعریف سازوکار مشخص در تاییدیه‌ها و تبادلات مالی عنوان کرد: یکی از چالش‌های تعاملات فناورانه، سازوکار مبادلات مالی بین دو کشور است که باید با تعاملات دو سویه راهکاری برای آن تمهید شود چراکه شرکت‌های دانش بنیان و خلاق، از بخش خصوصی هستند و باید مسیری هموار و اطمینان بخش برای تبادلات مالی آن‌ها تعریف شود البته شرکت‌های دانش بنیان عمدتاً برای رویارویی با تحریم‌ها، ابزارهای نواورانه ای به کار می‌بندند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: باید برای ورود محصولات ایران‌ساخت به بازار ونزوئلا، به ویژه در حوزه دارویی و پزشکی، سازوکاری مشخص برای تاییدیه ها و استانداردها تعریف و به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شود. این فرآیند باید در بک سازوکار مشخص و تسهیل شده صورت بگیرد.
وی با اشاره به آمادگی حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در نمایشگاه ونزوئلا عنوان کرد: بیش از ۷۵ شرکت دانش‌بنیان برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند و برای توسعه این همکاری، باید از سوی ونزوئلا نیز شرکت‌های متناطر در ونزوئلا مشخص شود تا دو طرف به یک همکاری مشترک برسند. ایران آمادگی دارد تا در هریک از زمینه‌های فناوری، به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان با ونزوئلا تعاملی فناورانه داشته باشد.
انتهای پیام/

پژوهشیار