اویل پرایس:

افزایش قابل توجه درآمدهای نفتی ایران/ بازگشت ایران به بازار جهانی انرژی بدون لغو تحریم های آمریکا

1401/05/06 - 14:09 - کد خبر: 69804
پالایش نفت

نصر: در شرایط کنونی بسیاری از کشورها موضوع امنیت انرژی خود را بالاتر از مسایلی چون رعایت تحریم های آمریکا می دانند.

به گزارش نصر، اویل پرایس با اشاره به افزایش قابل توجه درآمدهای نفتی ایران طی ماه های گذشته در مقایسه با گذشته، نوشت: به نظر می‌رسد صنعت نفت ایران با وجود تحریم‌های مداوم ایالات متحده بر بخش انرژی ایران، در حال تقویت شدن است، زیرا دولت‌ها در سراسر جهان به دنبال تامین منابع نفتی خود در مواجهه با کمبود جهانی انرژی و افزایش قیمت‌های آن هستند.
این گزارش در ادامه آورده است: سران چندین کشور جهان قصد خود را برای افزایش واردات نفت ایران اعلام کرده‌اند، زیرا ایران همچنان به افزایش تولید خود ادامه می‌دهد و عمدتا تحریم‌های ایالات متحده را نادیده می‌گیرد تا جایگاه سابق خود را در بازار جهانی انرژی به رغم تحریم های آمریکا، احیا کند.
با توجه به اعلام ایران مبنی بر افزایش 580 درصدی درآمد نفت و میعانات گازی خود از ماه مارس تا ژوئیه امسال ( اسفند 1400 تا تیر ماه 1401) نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به نظر می رسد که تحریم های ایالات متحده برای منصرف کردن کشورهای جهان از خرید انرژی از ایران چندان کارساز نبوده است. "احسان خاندوزی" وزیر اقتصاد ایران اخیرا از افزایش 580 درصدی درآمد صادرات نفت و میعانات گازی ایران در 4 ماه نخست سال خورشیدی ایران خبر داده است. 
ایران به این درآمدهای نفتی برای سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی خود نیاز دارد. با این وجود، این کشور با تورم بیش از 50 درصدی مواجه است و قیمت محصولات و خدمات را افزایش می دهد. قیمت نفت برنت از 76 دلار در هر بشکه در این زمان در سال گذشته به 104 دلار در هر بشکه در حال حاضر افزایش یافته است، به این معنی که ایران می‌تواند برای جذب بازارهای صادراتی و در عین حال احیای درآمد نفتی خود، دست بازتری داشته باشد. 
در مواجهه با ناامنی جهانی انرژی، به نظر می رسد که همه خواهان مقداری از نفت ایران هستند، و بسیاری از رهبران دولتی تصمیم به نادیده گرفتن تحریم های ایالات متحده برای واردات منابع حیاتی انرژی برای حفظ ذخایر خود دارند. رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه این هفته پس از دیدار با ابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران در تهران اعلام کرد که ترکیه قصد دارد واردات نفت و گاز خود از ایران را افزایش دهد. رییسی هم ابراز امیدواری کرد که روابط تجاری دو کشور در سال های آینده سه برابر شده و به رقم 30 میلیارد دلار در سال برسد.
در همین حال، وزارت مالیه طالبان هفته گذشته اعلام کرد که پس از نشستی در ایران برای بحث در مورد خرید و ترانزیت نفت بین دو کشور، قصد دارد از این ماه 350 هزار تن نفت از ایران خریداری کند. 
اما نگران کننده ترین متحدان تجاری نفت ایران، کشور روسیه است. ولادیمیر پوتین در اوایل ماه جاری به تهران سفر کرد و همزمان با این سفر دو کشور از امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری شرکت "گاز پروم" روسیه در صنایع نفت و گاز ایران خبر دادند. 
شرکت گازپروم 10 میلیارد دلار در میادین گازی کیش و پارس شمالی ایران سرمایه گذاری خواهد کرد که پیش بینی می شود روزانه 10 میلیون متر مکعب گاز تولید کند. این تفاهم نامه همچنین برنامه هایی را برای افزایش تزریق فشار به میدان گازی پارس جنوبی به مبلغ 15 میلیارد دلار و نیز حمایت گازپروم از چندین پروژه تولید گاز مایع ایران (ال ان جی) و نیز ساخت خط لوله صادراتی گاز ایران را در دستور کار دارد. انتظار می رود این اقدام به روسیه امکان کنترل بیشتری بر صادرات گاز ایران بدهد.
و البته ایران همچنان به تعمیق روابط با ونزوئلا (به عنوان یکی دیگر از کشورهای تحت تحریم آمریکا) ادامه می دهد. ایران و ونزوئلا در سال گذشته دست در دست هم برای دور زدن تحریم‌های صنایع نفت و گاز برای بازسازی اقتصاد خود کار کرده‌اند. چین به حمایت از این شراکت ادامه داده و با استفاده از مسیرهای جایگزین و "کشتی‌های ارواح" برای انتقال نفت تحریم‌شده، از هر دو کشورانرژی می‌خرد.
ونزوئلا نفت خود را با میعانات گازی ایران برای رقیق کردن نفت خام سنگین خود، مبادله می کند. اولین تحویل محموله های میعانات گازی ایران به ونزوئلا در ماه ژانویه امسال انجام شد و 2 میلیون بشکه میعانات گازی به پایانه خوزه ونزوئلا ارسال شد.
و در این ماه، ایران تصمیم گرفت که محموله های نفت خام به ونزوئلا را افزایش دهد تا از بهره وری پالایشگاه های قدیمی آن حمایت کند و صادرات نفت ونزوئلا را افزایش بدهد. این به دنبال توافق ماه مه دو کشور برای بازسازی پالایشگاه "ال پالیتو" ونزوئلا از سوی ایران است.
شرکت دولتی "پترولئوس د ونزوئلا" (PDVSA) انتظار دارد در ماه جاری 4 میلیون بشکه نفت خام ایران دریافت کند که از 1.07 میلیون بشکه درماه ژوئن بیشتر است. این اقدام با هدف کمک به بازسازی ذخایر نفت خام قابل صادرات ونزوئلا است که مورد علاقه پالایشگاه های آسیایی است.
با توجه به اینکه کشورهای جهان با افزایش قیمت نفت و نگرانی از کمبود انرژی مواجه هستند که بخشی از آن به دلیل تحریم‌های جدید علیه روسیه است، در شرایط کنونی بسیاری از دولت‌ها موضوع امنیت انرژی خود را بالاتر از احترام به تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌دهند. اگر ایران بتواند قیمت های رقابتی نفت خود را حفظ کند، به نظر می رسد که به سرعتِ بازسازی صنعت نفت خود در سال آینده و پس از آن کمک خواهد کرد.
انتهای پیام/

پژوهشیار