نگران ذرت‌های آلوده نباشید

1401/05/02 - 20:49 - کد خبر: 69419
ذرت

نصر: رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه ورود نهاده دامی آلوده به چرخه مصرف تقریباً محال است، گفت: اگر کسی با هر شگردی موفق شود ذرت یا نهاده آلوده ترخیص کند حتما در مقصد، یعنی در سیلو و قبل از ورود به دامداری، جلوی محموله گرفته می‌شود.

به گزارش نصر، سید محمد آقامیری در حاشیه رویداد هم‌افزایی مدیریت ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه امکان پلمب کردن بار آلوده در مقصد هم وجود دارد، اظهار کرد: اگر نهاده‌های دامی استانداردهای لازم را نداشته باشند و آزمایش‌های میکروبی، قارچی و شیمیایی را پاس نکنند، به هیچ عنوان اجازه ترخیص پیدا نمی‌کنند.
همچنین به گفته وی اگر کسی با هر شگردی موفق شود ذرت یا نهاده آلوده ترخیص کند حتما در مقصد، یعنی در سیلو و قبل از ورود به دامداری، جلوی محموله گرفته می‌شود. حتی ممکن است محموله در مبدا آزمایش شود و مشکلی نداشته باشد، اما در مقصد مشخص شود که مشکل دارد که در این صورت هم محموله متوقف می‌شود.
آقامیری با بیان اینکه ورود نهاده دامی آلوده به چرخه مصرف تقریباً محال است، گفت: محموله عنوان شده هم در مقصد شناسایی خواهد شد. البته در حال حاضر محموله هایی در مبدا و مقصد هستند که باید معدوم شوند. برای مثال شب عید ۱۷۰ تن گوشت معدوم شد، چرا که تاریخ آن گذشته بود.
به گزارش ایسنا، ماجرا از این قرار است که در دی‌ماه سال گذشته، دو شرکت واردکننده نسبت به ترخیص ذرت آلوده از گمرک اقدام کردند؛ به نحوی که یکی حدود ۶۸ هزار تن و دیگری ۶۵ هزار تن ذرت که در یکی از انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام (ره) تخلیه کرده بودند به فاصله یک روز به گمرک اظهار می‌کنند، ولی در اوایل اسفندماه، اداره استاندارد به دنبال مشخص شدن آلوده بودن ذرت یکی از شرکت‌ها، خروج آن را ممنوع و انبار مربوطه پلمب می‌شود. شرکت دوم که مجوز واردات محموله ذرت خود را دریافت کرده بود نسبت به ترخیص اقدام می‌کند ولی در ادامه مشخص می‌شود که بخشی از محموله شرکتی که ذرت آن آلوده اعلام شده بود توسط انبار نگهدارنده به شرکتی که صاحب ذرت‌های سالم بود، تحویل و ترخیص شده است.
این مقام مسئول درباره پرونده فروش نهاده مجازی در بازارگاه نیز گفت: این ماجرا طوری که بیان شد نبوده و تخلفی هم صورت نگرفته، اما در حوزه دامپزشکی نیست و وزارت جهاد باید اظهار نظر کند. وزارت جهاد به زودی نظرات کارشناسی دستگاه‌های نظارتی را منتشر خواهد کرد.
این ماجرا نیز از آنجا شروع شد که حدود دو ماه پیش بسیاری از مرغداران و دامداران از عملکرد یکی از شرکت‌های متعلق به سازمان تعاون روستایی انتقاد و اعلام کردند که این شرکت مذکور در سامانه بازارگاه نهاده به آنها فروخته و پولش را نیز دریافت کرده ولی بعد از گذشت چند ماه هنوز هیچ نهاده‌ای به آنها تحویل نداده است. برخی از آنها نیز می‌گفتند که این شرکت هیچ نهاده‌ای وارد نکرده و بار مجازی به آنها فروخته است.

راه‌های پیشگیری از تب کریمه کنگو
آقامیری در ادامه درباره تب کریمه کنگو نیز گفت: این بیماری از دام به انسان و از انسان به انسان منتقل می‌شود. میزبان واسطه نیز کنه است. در فصل گرما تکثیر کنه زیاد است، اما اقدامات پیشگیرانه در این زمینه مثل سم پاشی جایگاه و ایجاد حمام‌های ضد کنه سه برابر شده است.
به گفته وی مردم هم نباید از مراکز غیر مجاز گوشت بخرند، بدون دستکش به گوشت دست نزنند و مراقب باشند ترشحات و خون دام به به چشم یا دست بریده نرسد. همچنین گوشت ۲۴ ساعت و جگر ۴۸ ساعت باید در یخچال نگهداری شود و حتماً به صورت پخته کامل مصرف شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه در دو ماه گذشته ۵۳ نفر به این بیماری مبتلا شدند که سه نفر از آن‌ها فوت کردند، گفت: البته یک نفر دیگر هم فوت کرده که مشکوک به این بیماری است. اما در ۱۰ روز گذشته فقط یک نفر به تب کریمه کنگو مبتلا شده است.
وی همچنین تاکید کرد که مردم گوشت را از کنار جاده‌ها نخرند. اینکه گفته می‌شود گوسفندها در کنار جاده علف می‌خورند، اما در کشتارگاه پلاستیک می‌خورند کاذب است‌.
انتهای پیام/

پژوهشیار