رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر داد:

واگذاری ۱۶ هزار واحد مسکونی به جامعه هدف بهزیستی در دولت سیزدهم

1401/04/29 - 13:15 - کد خبر: 69024
ساختمان

نصر، رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای دولت سیزدهم باعث افتخار است که از ابتدای فعالیت این دولت حدود ۱۶ هزار واحد مسکونی تحویل خدمت گیرندگان و جامعه هدف بهزیستی از جمله افراد دارای معلولیت شده است.

به گزارش نصر، علی محمد قادری روز چهارشنبه در آیین واگذاری دو هزار و 836 واحد مسکونی در سراسر کشور به افراد دارای معلولیت و مددجویان تحت پوشش به صورت همزمان از طریق ویدئوکنفرانس با بیان اینکه واگذاری این واحدهای مسکونی در ۳۱ استان توسط مشارکت جمعی بهزیستی انجام شده است،  افزود: از ابتدای انقلاب با تاسیس سازمان بهزیستی کشور حدود ۱۶۰ هزار واحد مسکونی در اختیار جامعه هدف بهزیستی از جمله افراد دارای معلولیت، ایتام و زنان سرپرست خانوار قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: اعتباری که در نظام بودجه ۱۴۰۱ برای سازمان بهزیستی مقرر شده است حدود ددو هزار میلیارد تومان است که افتخار داریم با حضور همکاران مستعد و توانمند در بهزیستی در حوزه مسکن، راهبری ۱۶۰ هزار واحد مسکونی را به صورت سه ساله با طرح ملی نهضت مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های مربوطه انجام دهد. کاری که منجر به رونمایی این دو هزار و 836 واحد مسکونی شده است، کار مشارکتی است که وزارت راه و شهرسازی، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و دستگاه های دیگر کمک کردند و این همسویی استراتژیک منجر به این شد که به طور متوسط ۷۵ متر مربع به عنوان سرپناه با حداقل آورده از سوی خدمت گیرندگان بهزیستی در اختیار آنها قرار گیرد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: موضوع مسکن در کنار معیشت و اشتغال یکی از سه راهبرد اصلی بهزیستی است که به عنوان زیرساخت خانواده امروز مطرح می شود. سازمان بهزیستی اگرچه سازمانی است که مکلف به پیگیری ساخت مسکن برای خدمت گیرندگان و مددجویان نیست اما در این سالها تلاش کرده با اهتمام و ارتباط برقرار کردن با دستگاه های مختلف، پلت فرم جامعی در بهزیستی شکل گرفته است که هر فردی که خدمت گیرنده بهزیستی می شود به راحتی می تواند در مدار خدمت خود، موضوع مسکن را پیگیری کند.  
قادری یادآور شد: ساخت این واحدها از مدتی پیش شروع شده و مقرر بوده همه دستگاه ها پیگیری کنند، سهم آورده ای را سازمان بهزیستی به صورت بلاعوض به مبلغ حدود یکصد میلیون تومان در اختیار مددجویان قرار داده است. البته برش شهرستانی، روستایی و شهری دارند. آنهایی که در روستا هستند از طریق تامین زمین، مسکن آنها ساخته شده است. آورده ای که برای خانواده های دارای دو عضو معلول به بالا در سال جدید حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای مسکن شهری و ۱۵۰ میلیون تومان برای مناطق روستایی است که با تفاهم نامه ای که با بنیاد مستضعفان این سهم تامین خواهد شد و همه افرادی که در سامانه ملی مسکن ثبت نام کردند، مدارک و ثبت نام خود را قطعی کنند. این نظام حمایتی در خدمت جامعه هدف، افراد دارای معلولیت و محرومین قرار خواهد گرفت و امیدواریم بعد از سه سال شاهد این باشیم که ظرفیت های اساسی ساخت مسکن در کشور به کمک سازمان بهزیستی بیاید و بتوان جامعه هدف خودمان را مستغنی از مسکن کنیم.  

دستور رئیس بهزیستی برای ساخت مسکن مددجویان در مناطق محروم
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: امروز از همه دستگاه‌ها درخواست می‌کنیم مانند گذشته پای کار باشند تا خدمات جدیدی برای افراد دارای چند معلول پیگیری شود و با انعقاد تفاهم نامه‌های جدید، برگ زرینی در اختیار جامعه هدف قرار دهیم.
قادری افزود: نکته‌ای که به عنوان طرح پژوهشی می‌توان در حوزه مسکن پیگیری کرد این است که طلایی‌ترین زمان که می‌شود مسکن را در اختیار خانواده‌ای قرار داد، چه زمانی است. اینکه مسکنی را بخواهیم در سال‌های پایانی عمر در اختیار او قرار دهیم، ناکامی آن برای ما ملموس است. 
وی خاطرنشان کرد: ما تا به حال مسکن را در دو پلت فرم شهری و روستایی پیگیری کردیم که براساس برش‌های استانی و شهرستانی بوده است. امروز دستور می‌دهم حوزه جدیدی در موضوع مسکن بهزیستی رونمایی شود و با اهتمام، فرایندهای آن ایجاد شود که این حوزه جدید در کنار مسکن مناطق محروم است یعنی در مناطق محروم باید موضوع مسکن را پیگیری کنیم. 
رئیس بهزیستی گفت: تاکنون دو نهاد بنیاد مستضعفان و معاونت مناطق روستایی معاون اول رئیس جمهور آمادگی خود را اعلام کردند که با انعقاد تفاهم‌نامه برای جامعه هدف بهزیستی مستقر در مناطق محروم، مسکن ساخته شود.

خدمت ستاره دار به خانواده‌های پرجمعیت دارای معلولیت 
قادری اضافه کرد: موضوع دیگری را به عنوان خدمت ستاره دار طرح می کنم که ممکن است ظرف ۶ ماه تا یک سال به اتمام برسد؛ آنهم خانواده‌های پرجمعیت دارای معلولیت است. مثلا در شهرستان بروجن به خانواده پنج معلولیتی سر زدیم. ممکن است متراژ مسکن برای این خانواده‌ها مکفی نباشد. اینها را باید به عنوان کد خدمت ستاره دار دید و به عنوان بهسازی شرایط سکونت از آن یاد کرد. ممکن است خانواده‌ای دارای معلولیت بالا از نظر تعداد نیاز باشد که در جای دیگری منزل برای آنها اجاره یا رهن شود. این خانواده ها نادر هستند و از آن به عنوان طرح یاد می‌شود.
انتهای پیام/

پژوهشیار