سازمان سنجش:

کنکور ۱۴۰۲ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود

1401/04/26 - 15:35 - کد خبر: 68758
کنکور سراسری

نصر: سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه‌ای ضمن عذرخواهی از تمامی داوطلبان کنکور سال آینده و والدین آنان اعلام کرد: آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی (مصوب ۱۷ خرداد ۱۴۰۱) و ابلاغ‌شده ازسوی رییس‌جمهور (شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۱) برگزار می‌شود.

به گزارش نصر، در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور آمده است: با توجه به ماده واحده «تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» مصوب جلسه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی که روز گذشته ۲۵ تیرماه ابلاغ شد و نظر به اینکه در ماده ۱۰ این مصوبه اعلام شده از تاریخ تصویب لازم الاجراست، ضمن عرض پوزش از تمامی داوطلبان و والدین آنان، به استحضار می رساند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ براساس مصوبه فوق الذکر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود.
بر اساس این اطلاعیه، جزییات فنی و اجرایی این آزمون پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی می شود.
به گزارش ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور روز گذشته ماده واحده "تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب ۱۵ تیر ۱۴۰۰ و اصلاحات بعدی آن که در جلسات ۸۵۵ و ۸۶۳ مورخ پنجم بهمن ماه ۱۴۰۰ و هفدهم خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود را برای اجرا ابلاغ کرد.
طبق این مصوبه، آزمون سراسری سال آینده با تغییراتی برگزار می‌شود. بر این اساس نمره‌کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات ترازشده دروس تخصصی در هر گروه­ آزمایشی است. این آزمون برای پذیرش در سال تحصیلی ۱۴۰۲ و بعد از آن در هر سال ۲ بار برگزار و نتیجه آن حداکثر برای ۲ سال و صرفاً برای همان گروه آزمایشی متقاضی معتبر است.
همچنین دروس عمومی از آزمون حذف شده و معدل دوره متوسطه تاثیر قطعی و ۴۰ درصدی در نتیجه آزمون دارد.
این در حالی است که سازمان سنجش آموزش کشور چهارشنبه گذشته (۲۲ تیر) با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ همانند مقررات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. با توجه به ضرورت ابلاغ شیوه‌نامه آزمون سراسری سال آینده به اطلاع داوطلبان می‌رساند آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه آن در سال ۱۳۹۵ همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.
در این اطلاعیه تصریح شده بود: تغییرات جزئی مورد نیاز و مصوب شورای سنجش و پذیرش برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ متعاقباً اطلاع‌رسانی می شود و در صورت ابلاغ هرگونه قانون یا مصوبه جدید، تغییرات برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و به بعد اعمال می شود.
انتهای پیام/

پژوهشیار