گزارش اختصاصی نصر از دهمین جشنواره برداشت گل‌محمدی اسکو در روستای عنصرود 

اسکو بهشت "قیزیل گؤل" ایران + فیلم

1401/04/15 - 11:04 - کد خبر: 67660
جشنواره گل محمدی

نصر: دهمین جشنواره برداشت گل‌محمدی اسکو در روستای عنصرود درحالی برگزار شد که این جشنواره چندین هزار نفر را دور هم جمع کرده و با برپایی غرفه های عرضه انواع محصولات مرتبط با گل محمدی به اقتصاد مردم روستا نیز کمک کرد.

به گزارش نصر، آذربایجان شرقی به عنوان چهارمین قطب گل محمدی ایران یکی از صادرکنندگان این محصول با نام های تجاری گنبرف، عنصرود و اسکو بوده در واقع یکی از مرغوب ترین محصولات و فرآورده های این گل معطر را به بازار مصرف عرضه می‌کند و کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و روسیه طرفدار و مشتری دایم این محصول هستند. سالانه بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ تن گل محمدی در آذربایجان شرقی تولید می شود.
این در حالی است که تولید گل‌محمدی در منطقه اسکو سابقه درازی دارد اما به دلیل توجه کم مسئولان به این پتانسیل مهم کشاورزی، اقتصادی، گردشگری و ... تاکنون آنچنان که باید مطرح نشده اما هنوز هم نامی از خود بر جا گذاشته است.
در راستای معرفی هر چه بیشتر گل‌محمدی استان، روز گذشته، دهمین جشنواره برداشت گل‌محمدی اسکو در روستای عنصرود برگزار شد که این جشنواره چندین هزار نفر را دور هم جمع کرده و با برپایی غرفه های عرضه انواع محصولات مرتبط با گل محمدی به اقتصاد مردم روستا نیز کمک کرد.

دعوت از سرمایه گذاران 
فرماندار اسکو در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: دهمین جشنواره گل‌محمدی اسکو بعد از دو سال وقفه در روستای عنصرود برگزار شده و امروز با وجود امکانات کم زیرساختی اما با استقبال گسترده و کم نظیر مردم مواجه شدیم.


 
"حسین فیروزی" افزود: گل‌محمدی، محصولی با ارزش افزوده بسیار بالا و توقع آبی کمتر و همچنین مستعد پرورش در دامنه کوه‌های سهند است و دارا بودن گل محمدی از این ویژگی‌ها باعث شده تا محصول منطقه از نظر کیفی، بازارپسندی، اسانس و عرقیجات از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد و گل‌محمدی اسکو به عنوان یک برند در کشور مطرح شود.
وی با بیان اینکه لازمه صادرات محصول منطقه، تولید کیفی و صنعتی حمایت از این موضوع است، اظهار کرد: امیدواریم با حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان گل محمدی، در صدد کشت گل‌محمدی در اراضی با مساحت بزرگتر جهت افزایش فرایند های صنعتی از این محصول هستیم.
فیروزی با بیان اینکه شهرستان اسکو رتبه نخست استانی در تولید گل‌محمدی را با ۷۰۰ هکتار سطح زیرکشت و تولید ۲۵۰۰ تن گل تر دارد، افزود: گل‎محمدی یک محصولی است که نسبت به دوره پرورش و عمل آوری در حداقل زمان، درامد خوبی را دارد.
وی از تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره گل‌محمدی اسکو جهت پیگیری توسعه کشت گل‌محمدی خبر داد و افزود: هر ساله عناوین و اهدافی برای جشنواره انتخاب می‌شود که رویکرد امسال ما نفوذ علم و دانش در فراوری محصول بوده که ماحصل آن ایجاد ارزش افزوده و درآمد لازم برای مردم منطقه است.
فرماندار اسکو ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم محصول به صورت عمده حدود ۵۰ هزار تومان است که اگر بتوانیم گل تر را با ایجاد صنایع تبدیلی به ارزش افزوده تبدیل کنیم، قیمت به ۱۰ برابر می‌رسد، لذا تاکید داریم که مسئولان اجرایی و صاحبان صنایع که در فکر توسعه صنعتی و کشاورزی استان هستند با توجه ویژه‌ای به این پتانسیل نگاه کنند.
وی تصریح کرد: می‌توان با حمایت هر چه بیشتر از این حوزه و ورود و ارتقای ضریب نفوذ دانش به این بخش شاهد توسعه در این عرصه شد.
فیروزی با دعوت از سرمایه گذاران به این شهرستان، اظهار کرد: شهرک صنعتی شهید نیرومند اسکو دارای امکانات زیربنایی لازم آب، برق و گاز بوده و در آینده‌ای نزدیک قرار است قطعه آزادراه شهید کلانتری از مقابل این شهرک بگذرد که از نظر دسترسی به به راه‌های مواصلاتی راه آهن و فرودگاه موقعیت بسیار خوبی دارد.


 
شهر اسکو؛ شهر ملی «باتیک»
معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی در این جشنواره، اظهار کرد: نخستین جشنواره گل محمدی در سال ۸۶ در روستای گردشگری گونبرف و سپس عنصرود اسکو برگزار شده و سپس رفته رفته گسترش و توسعه یافته است.
"تراب محمدی" اظهار کرد: صنعت گردشگری بعد از صنعت نفت، دومین صنعت مهم دنیا بوده که درآمد حاصل از آن، نشاط و شادابی، رفاه و آرامش را به همراه دارد و در حال حاضر یکی از مهمترین صنایعی است که در دنیا بر روی آن حساب باز می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تمام ابزاری که برای گردشگری لازم است، در کشورمان ایران فراهم است، اذعان کرد: آب و هوای چهار فصل، زیرساخت‌های گردشگری، امکانات، حمل و نقل و ارتباطات و باغات و مزارع کشاورزی بسیاری فراهم بوده و شرایط برای گسترش این صنعت وجود دارد.
محمدی با بیان اینکه به ازای هر گردشگر خارجی، هفت شغل ایجاد می‌شود، تاکید کرد: بی تردید صنعت گردشگری نیاز به توجه ویژه دارد و حتی از طرفی این صنعت نیاز به ابزار خاص و تجهیزات ویژه نیاز نداشته و ابزار آلات آن فراهم است.
وی با بیان اینکه روستای عنصرود خود یک ابزار برای گردشگری است، اظهار کرد: در نخستین جشنواره گل محمدی، امکانات زیرساختی چون راه، برق و گاز فراهم نبود اما امروز به دلیل برگزاری چندین دوره این جشنواره که باعث معرفی منطقه و به خصوص محصولات و تولیدات دامی و کشاورزی شده، منجر به توانمندی افتصادی مردم شده است.
 

وی افزود: هدف دیگر برگزاری چنین جشنواره‌ای، ایجاد و یا تقویت زیرساخت‌های منطقه بوده و مراکز اسکان بومگردی، رستوران، بازارچه‌های محلی و صنایع دستی و بحث پویش و مردم شناسی از جمله مواردی است که در برگزاری جشنواره‌ها مطرح می‌شود.
معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی با تقدیر از از اهالی عنصرود برای میزبانی از این جشنواره، خاطرنشان کرد: اسکو، یک شهرستان فرهنگی است و امروز اهالی فرهنگ دوست آن پذیرای مهمانان استان هستند.
وی ادامه داد: شهر اسکو به عنوان شهر ملی «باتیک» شناخته شده و پتانسیل ارتقای گردشگری منطقه دارد.
وی با اشاره به مناطق گردشگری منصر به فرد اسکو به خصوص کندوان، ادامه داد: راه اندازی بازارچه‌های محلی و صنایع دستی دائمی در اسکو بایستی در دستورکار قرار بگیرد چرا که برای اقتصاد روستاها تاثیرگذار است.
وی با اشاره به وضعیت آب اسکو و لزوم استفاده بهینه از آن، گفت: می‌توان با استفاده و بهره برداری بهینه از آب منطقه حتی از آن برای تولید آب معندی استفاده کرد.

صادرات فرآورده های قیزیل گؤل
محمدباقر بی پروا، مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی نیز در خصوص وضعیت کشت این گل در استان، گفت: یک هزار و ۳۹۶ هکتار از اراضی استان به کشت بارور گل‌محمدی و ۷۴ هکتار به کشت غیربارور گل‌محمدی اختصاص دارد که در مجموع یک هزار و ۴۶۹ هکتار از اراضی استان به زیر کشت گل‌محمدی رفته است.
وی افزود: براساس برآوردهای اولیه، میزان تولید گل محمدی در سال جاری بیش از پنج هزار و ۵۰۰ تن بوده و متوسط عملکرد در هکتار این محصول نیز چهار تن است.
وی ادامه داد: حدود ۳۰ درصد از تولید استان معادل یک هزار و ۶۵۰ تن جهت مصرف در تهیه محصولات خانگی اعم از مربا، شربت و ... مصرف شده و ۷۰ درصد باقی معادل ۳۸۵۰ تن نیز در زمینه فرآوری گل محمدی، گلاب، اسانس و ... مصرف می‌شود.
بی پروا ادامه داد: صادرات این محصول غالبا در ۲۰ واحد در زمینه فرآوری گل محمدی مانند گلاب، اسانس و بسته بندی  گیاهان دارویی بوده که قسمت اعظم محصولات تولیدی به کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه و روسیه صادر می‌شود.
وی گفت: ارقام بومی ۹۵ درصد سطح زیر کشت استان را تشکیل می‌دهد و پنج درصد ارقام، اصلاح شده و به صورت کشت بافتی است.
وی تاکید کرد: آذربایجان شرقی از مجموع بیش از ۱۴ هزار هکتار گل‌محمدی در کشور، حدود  ۱۰درصد سطح زیر کشت باغات گل‌محمدی در سطح کشور و مقام پنجم را در این زمینه به خود اختصاص داده است. بیشترین سطح زیرکشت گل‌محمدی استان در شهرهای اسکو، آذر شهر، مرند، شبستر، مراغه، عجب شیر و تبریز است.
انتهای پیام/

پژوهشیار