دادستان عمومی و انقلاب جلفا؛

منطقه گردشگری آبشار آسیاب خرابه تا ایمن سازی تعطیل است

1401/03/20 - 21:42 - کد خبر: 65070
آسیاب خرابه

نصر: دادستان عمومی و انقلاب جلفا گفت: با توجه به احتمال وجود خطرات جانی و مالی برای گردشگران منطقه، آبشار «آسیاب خرابه» جلفا در راستای حفاظت از حقوق عامه تا استحکام بخشی و ایمن سازی نقاط حادثه خیز تعطیل است.

به گزارش نصر، یوسف احمدی در گفت‌ و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه آسیاب خرابه جلفا از سالیان گذشته‌ پذیرای هزاران و حتی میلیون‌ها گردشگر بوده است، افزود: یکسری مداخلات انسانی باعث شده تا سنگ‌های ضلع غربی آبشار ریزش کند.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص و تغییرات به وجود آمده در این منطقه گردشگری و رانش قسمت‌هایی از ضلع غربی آن، فعالیت این مجموعه تفریحی گردشگری به حالت تعلیق درآمده است.
دادستان عمومی و انقلاب جلفا گفت: به منظور پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار، خدمات‌رسانی به گردشگران و مسافران این مجتمع تا استحکام‌بخشی به نقاط حادثه‌خیز و رفع خطرات احتمالی با جلب نظر کارشناسان مربوطه، متوقف و از هرگونه فعالیت در این مکان گردشگری جلوگیری خواهد شد.
احمدی، با اشاره به حجم مسافران و گردشگران به ویژه در ایام تعطیل سال و اینکه در صورت بروز هرگونه حادثه و فرونشست در قسمت‌های این مکان شاهد بروز فاجعه انسانی و تلفات جبران‌ناپذیری خواهیم شد، ادامه داد: با وجود پیگیری‌های قبلی برای استحکام بخشی و ایمن سازی این منطقه توفیق چندانی در این زمینه به دست نیامده است بنابراین به ناچار فعالیت این مجموعه تعلیق شد تا پس از تحکیم نقاط حادثه‌خیز و رفع مخاطرات احتمالی مجدد مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه با وجود جاذبه خاص طبیعی این محل و ظرفیت بالای جذب گردشگر متاسفانه متولی قانونی محل، هنوز به طور مشخص تعیین نشده است، یادآوری کرد: تعیین متولی قانونی محل و ایمن‌سازی این مجموعه ضروری بوده و دستگاه قضایی مقتدرانه از هرگونه اقدام در جهت تامین امنیت جانی مردم فروگذار نخواهد کرد و این موضوع نیز با اهتمام جدی در حال پیگیری است.
آبشار « آسیاب خرابه» در شهرستان جلفا در شمال غربی آذربایجان شرقی یکی از زیباترین مناظر دیدنی و جلوه ای از آفرینش طبیعت در منطقه است.
در گذشته در این محل چند باب آسیاب آبی وجود داشت که مردم با استفاده از این آبشار محصول گندم منطقه را به آرد تبدیل می کردند، اما در حال حاضر خرابه ای بیش از آن باقی نمانده و به همین دلیل به نام  آسیاب خرابه معروف شده است.
آبشار آسیاب یا به اصطلاح عام آسیاب خرابه و در زبان ترکی آذری «خرابه دییرمان» در ۲۷ کیلومتری هادی شهر و در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان در ۵ کیلومتری روستای منجن آباد در حاشیه رود ارس واقع شده است.
این آبشار یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی است که حاصل جدال آب و طبیعت بوده و با چشم اندازی دل انگیز از ارتفاع بیش از ۱۵متری به دره ای سرازیر می شود.
انتهای پیام/

پژوهشیار