رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم:

تعمیر و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی به صورت جدی در دستور کار است

1401/03/10 - 11:04 - کد خبر: 64234
خوابگاه‌های دانشجویی

نصر: رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با تأکید بر اینکه تعمیر و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی به صورت جدی در دستور کار است، گفت: آشپزخانه‌های دانشگاه‌ها در سه سطح صنعتی، نیمه صنعتی و سنتی قرار دارد که در صورت اعلام دانشگاه‌هاش تا پایان امسال دیگر هیچ آشپزخانه سنتی در دانشگاه‌های کشور نخواهیم داشت.

به گزارش نصر، دکتر مسعود گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در نشست رؤسای دانشگاه‌ها که در دانشگاه تبریز ، با تأکید بر اینکه ۸ درصد از دانشجویان کشور در دانشگاه‌های مرتبط با وزارت بهداشت و ۹۲ درصد در دانشگاه‌های مرتبط با وزارت علوم تحصیل می‌کنند، گفت: بودجه وزارت بهداشت ۴۹۵ میلیارد تومان است در حالیکه بودجه وزارت علوم با وجود آمار ۹۲ درصدی دانشجویان کشور ۴۸۵ میلیارد تومان است.
وی افزود: گاهی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های مرتبط با وزارت بهداشت در حد هتل‌های پنج ستاره است اما خوابگاه‌های دانشگاه‌های مرتبط با وزارت علوم در حد مسافرخانه است و این به دلیل تخصیص اعتبار نامناسب به دانشگاه‌های وزارت علوم است.
دکتر گنجی با تأکید بر اینکه تعمیر و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی به صورت جدی در دستور کار صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم است، عنوان کرد: آشپزخانه‌های دانشگاه‌ها در سه سطح صنعتی، نیمه صنعتی و سنتی قرار دارد که در صورت اعلام دانشگاه‌ها تا پایان امسال دیگر هیچ آشپزخانه سنتی در دانشگاه‌های کشور نخواهیم داشت. تمام آشپزخانه به صورت صنعتی یا حداقل نیمه صنعتی می‌شوند. همچنین نباید خوابگاه دانشجویی رتبه ۵ تا آخر سال داشته باشیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به طرح‌هایی در زمینه تغذیه دانشجویی گفت: این طرح‌ها نیازمند تصویب در مجلس و هیأت دولت است که پس از تصویب بسیاری از مشکلات دانشگاه‌ها برطرف می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ حدود ۴۳۸ میلیارد تومان وام به دانشجویان اختصاص یافته است. این مبلغ در سال ۱۴۰۰ به ۴۷۸ میلیارد تومان رسیده است. به عبارتی پرداخت وام دانشجویی ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.
گنجی با بیان اینکه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت سهمیه دانشجویان بی‌بضاعت در نظر گرفته شده است از رؤسای دانشگاه‌ها خواست تا اسامی تمامی این دانشجوها اعلام شود چرا که براین اساس دیگر هیچ دانشجوی بی‌بضاعتی نباید شهریه پرداخت کند چرا که کل شهریه را صندوق رفاه وزارت علوم پرداخت می‌کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در بخش دیگری از صحبت‌های خود از وصول ۹۵ درصد اقساط دانشجویی خبر داد و گفت: فقط ۵ درصد اقساط دانشجویی وصول نشده است که اگر با این روند جلو رویم در سال آینده معوقه‌ای نخواهیم داشت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی با بیان اینکه اگر خیرین ۳۰ درصد ساخت یک خوابگاه را بپردازند ۳۰ درصد دیگر را نیز دانشگاه‌ها بپردازند ۴۰ درصد مابقی را صندوق رفاه وزارت علوم پرداخت می‌کند ضمن اینکه اگر دانشگاهی خیِّر نداشته باشد ۵۰ درصد از ساخت خوابگاه را صندوق رفاه پرداخت می‌کند.
گنجی با تأکید براینکه قانون حمایت از خانواده در ۱۸ مورد تکلیف برای مسوولان وزارت علوم در نظر گرفته است، گفت: دانشگاه‌ها مؤظفند ستاد اجرایی کارگروه قانون حمایت از خانواده را تشکیل داده و گزارش‌های آن را به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ارائه دهند.
انتهای پیام/

پژوهشیار