رئیس کمیته گمرکی جمهوری آذربایجان خبر داد:

بازگشایی گمرک خداآفرین و اتمام طرح ریلی گمرک آستارا تا پایان امسال

1401/02/21 - 09:26 - کد خبر: 62574
عکس

نصر: رئیس کمیته گمرکی جمهوری آذربایجان گفت: بازگشایی گمرک خداآفرین در آذربایجان شرقی و اتمام طرح ریلی توسعه گمرک آستارا از جمله توافقات گمرکی ایران و آذربایجان در سال جاری است.

به گزارش نصر، صفر مهدی اف روز چهارشنبه در گفت و گویی اظهار کرد: اجرای طرح ریلی گمرک آستارا که به راه آهن جمهوری آذربایجان سپرده شده، در حال انجام است و این طرح بر اساس برآوردها تا پایان سال جاری میلادی خاتمه می یابد تا ظرفیت و سرعت انتقال کالاهای ۲ طرف افزایش یابد. 
وی ادامه داد: ۲ طرف اقدامات لازم را برای اتمام طرح ریلی گمرک آستارا انجام داده اند. 
وی در خصوص بازگشایی گمرک خداآفرین نیز گفت: از طریق مبادی دیپلماتیک اقدامات انجام می شود و آمادگی کامل در جهت بازگشایی این گمرک وجود دارد و تمایل ما در جهت افزایش مبادی تردد گمرکی بین ۲ کشور است. 
مهدی اف همچنین از تبادلات گمرکی و تجاری از مبادی گمرکی بیله سوار، آستارا و جلفا که با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارند، ابراز رضایت کرد و افزود: در جهت تقویت و افزایش حجم مبادلات بین ایران و آذربایجان تلاش می کنیم. 
مرزهای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان امن ترین مرز در منطقه است 
 نماینده مردم مرند، جلفا و هادیشهر در مجلس شورای اسلامی هم گفت: جمهوری آذربایجان و ایران مشترکات فراوانی با یکدیگر داشته و ریشه فرهنگی و مشترک غنی دارند و این موضوع موجب شده مرزهای ۲ کشور یکی از امن ترین مرز ها در منطقه باشد.
معصومه پاشایی خاطرنشان کرد: باور قلبی دارم که همیشه این مرزها امن خواهد ماند و امیدواریم بر این اساس رونق تجارت نیز بین ۲ کشور بیش از پیش وجود داشته باشد که البته مردم هم خواستار ارتقاء سطح همکاری های فرهنگی و تجاری بین ۲ کشور هستند.
وی اظهار کرد: در حوزه کشاورزی در منطقه ظرفیت‌های بالایی وجود دارد و در واقع بیشترین صادرات شامل صیفی جات، محصولات کشاورزی و گل و گیاه انجام می شود.
این نماینده مجلس همچنین خواستار افزایش سرعت انتقال محصولات کشاورزی از مرز های مشترک آستارا و بیله سوار به سمت روسیه یا هر کشور ثالثی شد.
پاشایی در ادامه خواستار رونق صادرات به قره باغ و مناطق آزاد شده از ایران شد و افزود: بر این اساس انتظار توسعه روابط را داریم.
نماینده مردم مرند، جلفا و هادیشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نماینده کلیبر در مجلس به دنبال گشایش گمرک خداآفرین در این شهر است، گفت: این گمرک ظرفیت خوبی را برای افزایش حجم مبادلات گمرکی بین ۲ کشور ایجاد می کند.
وی تاکید کرد: البته سد خداآفرین در این شهرستان نیز صرفاً برای فعالیت های مشترک ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پیش بینی شده و نیاز این منطقه افزایش مبادلات بین المللی است.
به گزارش ایرنا، روسای گمرکات جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان در مرز جلفا با یکدیگر دیدار و در خصوص تعاملات و توسعه همکاری های تجارت گمرکی ۲ کشور گفتگو و تبادل نظر کردند.
پروتکل همکاری های بین گمرکی ۲ کشور ایران و جمهوری نیز در ۱۳ بند به امضا رسید و بر اساس آن همکاری های گمرکی دو طرف بر اساس توسعه، تسریع و هماهنگی تبادلات تجاری، گمرکی و تعامل در این خصوص افزایش می یابد.
انتهای پیام/

پژوهشیار