گزارشی از نشست هم‌اندیشی موزه مشاغل

موزه مشاغل به‌ چرخه گردشگری تبریز باز می‌گردد/ همت جمعی مانع از تعطیلی شد

1401/01/31 - 12:13 - کد خبر: 61689
نشست هم اندیشی موزه مشاغل

نصر: نشست هم‌اندیشی احیای موزه مشاغل با حضور جمعی از هنرمندان، تجار و بازرگانان و مسئولان تبریز برگزار شد.

به گزارش نصر، در این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با نکوداشت نام و یاد برادران نخجوانی گفت: امروز کتابخانه مرکزی تبریز یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های نسخ خطی کشور را داراست و این نبوده است مگر به همت دو برادر بازرگان تبریز حاج محمد و حاج حسین نخجوانی که در سفرهای تجاری خود با عشق و علاقه‌ای که به فرهنگ داشتند نسخ خطی را خریداری و به تبریز منتقل کردند.
سید قاسم ناظمی افزود: امروز نیز برای اعتلای فرهنگ و هنر تبریز نیاز به نخجوانی‌ها داریم و تجار و فعالان اقتصادی بایستی در پیوند با فرهنگ و هنر دستگیر هنرمندان باشند.
وی افزود: رضا سرابی اقدم انسانی معمولی است که با همین معمولی بودنش توانسته در برابر وسوسه‌های مالی بایستد و در یک نمونه قالب تیر که مربوط به چهارهزارسال قبل است و می توانست با فروش آن، مشکلات خود را رفع کند، به موزه آذربایجان اهدا کرده است و این وظیفه ما را در برابر مشکلاتی که برای او به وجود آمده است دوچندان می‌کند.

مشارکت‌دادن مردم در اداره شهر اولویت مدیریت شهری 
در ادامه برنامه شهردار تبریز با تاکید بر لزوم مشارکت دادن مردم در حل مسائل شهر، گفت: تا مردم در مطالبه‌گری موثر و مشارکت حضور نداشته باشند، نمی‌شود کارها را پیش برد و اهتمام مدیریت شهری تبریز در دوره جدید نقش‌پررنگ‌دادن به مردم است. 
یعقوب هوشیار افزود: در دوره جدید بیشترین نقش را در مدیریت شهری به مردم  و مخصوصا نخبگان مردم خواهیم داد.
وی با اشاره به مذاکرات خود با رضا سرابی اقدم در نخستین روزهای آغاز به‌کار در مسئولیت شهردار تبریز گفت: امیدواریم به زودی موزه مشاغل و موزه‌های دیگری را به چرخه موزه‌های تبریز برگردانیم.

از مذاکره با طلبکاران تا جلب مشارکت خیرین
رئیس کمسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر تبریز که در ماه‌های گذشته پیگیر پرونده رضا سرابی موسس موزه مشاغل و مجموعه‌دار تبریزی بود در این نشست با ارائه گزارشی از روند حل مشکلات وی گفت: در پرونده استاد رضا سرابی چهار شاکی وجود داشت که با مذاکره و جلب کمک خیرین سه پرونده مختومه شده است و تنها یکی باقی مانده است که امیدواریم طی روزهای آینده با جلب رضایت شاکی چهارم، شاهد آزادی کامل استاد رضا سرابی اقدم همزمان با بازگشایی دوباره موزه مشاغل باشیم.
حجت‌الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر افزود: با شکایت شاکیان موزه مشاغل مصادره و به مزایده گذاشته شده بود که فردی با 200میلیون تومان برنده مزایده شده بود و فقط یک قدم با از دست رفتن موزه مشاغل فاصله داشتیم که با ورود حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر آل‌هاشم امام جمعه محترم تبریز و نظر مساعد دکتر خلیل‌اللهی رییس کل دادگستری استان، این روند به تاخیر افتاد و در فرصت به‌دست آمده نظر شاکیان جلب شد.
طبق توافق با شهردار تبریز و نظر مساعد وی طی روزهای آینده وسایل موزه مشاغل دوباره به این مکان بازخواهد گشت و روند غرفه‌آرایی و چیدمان وسایل آغاز خواهد شد.
شعرخوانی استاد خسرو سرتیپی و اجرای موسیقی توسط استاد قادر رودکیان دیگر برنامه‌های این نشست بود. 
در پایان از خیرینی که در روند حل مشکلات موزه مشاغل مشارکت داشتند تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام/

پژوهشیار