نوری در جمع خبرنگاران؛

رتبه‌بندی معلمان به هیات دولت رسید

1401/01/24 - 20:28 - کد خبر: 61321
عکس

نصر: وزیر آموزش و پرورش گفت: برخی از کلاس‌ها با مشکل سیستم تهویه هوا یا خنک کننده مواجه بودند که گفتیم به هر طریقی این مشکل برطرف شود.

به گزارش نصر، آئین نامه امضای تفاهمنامه همکاری‌های مشترک وزارت آموزش و پرورش و شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی ویژه اقتصادی صبح امروز در ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.
یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در حاشیه این مراسم با بیان اینکه برنامه اصلی ما برای تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش، توانمندسازی دانشگاه فرهنگیان است، گفت: این موضوع در قالب همین تفاهم نامه‌ها و بعد از طرح مسئله در هیأت امنا انجام خواهد شد؛ به نحوی که جریان رشد دانش آموزی را تا افق ۲۰ ساله پیش رو تأمین کنیم.
وی با بیان اینکه یکی از بسترهای رشد دانشگاه فرهنگیان، حضور آنان در مناطق آزاد است؛ اظهار کرد: بسیاری از مناطق آزاد ما برخلاف انتظار عموم مردم در مناطقی محروم هستند که با تراکم جمعیت موجود در آن نیاز به اضافه شدن معلم و مربی دیده می‌شود. ۳۴ هزار نفر در جریان آزمون استخدامی اردیبهشت ما به استخدام آموزش و پرورش در می آیند در عین حال هم ۲۵ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستند.
وزیر آموزش و پرورش افزود: مدارس فرسوده هم در سفرهای استانی مورد توجه جدی رئیس جمهور است و نهادهایی همچون ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان و کمک خیرین در بهبود شرایط مدارس فرسوده بسیار اثرگذار بوده‌اند.

نظرات فرهنگیان در خصوص لایه رتبه بندی معلمان بررسی می‌شود
وی در خصوص آخرین وضعیت لایحه رتبه بندی معلمان گفت: تا امروز رسیدگی به لایحه رتبه بندی معلمان فرصت داشت تا با جلسات بسیار زیاد، کارشناسی، کارهای اولیه آن انجام و نسخه اولیه آن به دولت ارسال شد اما این نسخه اولیه باید در دولت با توجه به شرایط کمی و کیفی بررسی شود.
نوری با بیان اینکه هیچگاه نمی‌توان با یک آئین نامه همه را راضی نگه داشت، افزود: البته کارشناسان ما در وزارتخانه حضور دارند. این موارد نارضایتی همکاران و انتقادات آنان به لایحه رتبه بندی برای ما ارسال می‌شود؛ همکاران من با جمع کردن و گردآوری نظرات فرهنگیان در جلسات خبرگانی خود حتماً آنها را بررسی و به دولت ارسال می‌کنند؛ چون رتبه‌بندی معلمان امروز به هیأت دولت رسید و در دولت هم در دو مرتبه این قانون بررسی خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه مدارس با قدرت حضوری اداره خواهند شد ادامه داد: در این دوره ما خیلی عقب ماندگی در آموزش و پرورش داشتیم. از هر بعدی این عقب ماندگی را ببینیم یک خسارتی دیده‌ایم چه در بعد آموزشی چه فرهنگی حتی از بعد روانشناختی یا ابعاد اقتصادی. در همه این ابعاد آموزش غیرحضوری خسارت داشته است.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: محدودیتی برای تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس نداشتیم. ستاد ملی مبارزه با کرونا هم تعداد محدود یا معینی از دانش آموزان برای حضور در کلاس را اعلام نکرده است. از سوی دیگر فضای مجازی را هم فقط برای آموزش تکمیلی و مکمل آموزش حضوری در نظر گرفته‌ایم اما اینکه آموزش به صورت ترکیبی باشد به هیچ عنوان مورد تأیید ما نیست. آنچه که در بخشنامه‌ها و مقررات از سوی آموزش و پرورش صادر شده برگرفته از قوانین ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
وی با اشاره به اینکه مشکلی برای حضوری برگزار شدن کلاس‌ها نداریم گفت: برخی از کلاس‌ها با مشکل سیستم تهویه هوا یا خنک کننده مواجه بودند که گفتیم به هر طریقی این مشکل برطرف گردد. مدارس ما در بسیاری از مناطق امکانات کمی دارند. تا حدی این کمبود جبران شده و سرانه‌ای هم داده خواهد شد.
نوری خاطرنشان کرد: یک بخشی هم از دانش آموزان خصوصاً دانش آموزان ابتدایی در حال حاضر از حضوری شدن مدارس خوشحال‌اند. به آقای محمودزاده هم تاکید کردیم که حکمرانی تربیتی این است که وقتی دستوری داده می‌شود مدارس غیردولتی هم تابع قانون هستند و این مقررات را باید حتماً رعایت کنند و اگر رعایت نشود حتماً با آنها برخورد لازم صورت می‌گیرد.

در مناطق آزاد با محلات کم برخوردار مواجه هستیم
سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم در حاشیه این نشست گفت: به شدت در مناطق آزاد ما با محلات کم برخوردار مواجه هستیم و در تلاشیم تا با همکاری وزارت آموزش و پرورش توسعه مدارس را به همراه داشته باشیم.
محمد با بیان اینکه توسعه و نوسازی مدارس باید به صورت هدفمند باشد گفت: کمبود معلم یا کمبود فضای آموزش یک مشکل برای کل کشور است. تا سال ۱۴۰۳، ۴۰ درصد از معلمین بازنشسته می‌شوند به همین دلیل نیاز به آموزش معلمان به شدت احساس می‌شود که یک تفاهم نامه دیگری در همین رابطه با دانشگاه فرهنگیان به امضا رسید تا این دانشگاه در مناطق آزاد مستقر شود و ما هم به لحاظ تأمین فضای مناطق از آنان حمایت کنیم.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد: با بکارگیری دانشجویان بومی ان‌شاءالله معلمان و مربیان مورد نیاز را برای افق آینده در مناطق آزاد تربیت کنیم.
انتهای پیام/

پژوهشیار