فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی:

95 درصد رانندگان از قانون تبعیت می‌کنند / کاهش 50 درصدی حوادث جاده ای فوتی در استان

1401/01/01 - 17:30 - کد خبر: 60537
سردار حسین عبدی

نصر: فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی گفت: 95 درصد از رانندگان قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت می‌کنند.

به گزارش نصر، حسین عبدی با بیان اینکه ۹۵ درصد از رانندگان  قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت می‌کنند، اظهار کرد: صرفاً پنج درصد از رانندگان قوانین را رعایت نمی‌کنند، البته زشتی این عمل پنج درصد به گونه‌ای است که سالانه بیش از ۱۷ هزار نفر کشته را در کشور داریم.
فرمانده انتظامی استان با اشاره به اینکه اساس اقدامات پلیس در طرح نوروزی ۱۴۰۱ بر مبنای پیشگیری و کنترل جرائم است، افزود: با توجه به افزایش ۳۰ درصدی سفرها کاهش تصادفات و به تبع آن کاهش آمار جان باختگان حوادث رانندگی از اولویت های اصلی پلیس استان است.
وی با اشاره به اینکه اساس اقدامات پلیس در ایام تعطیلات نوروزی پیشگیری و کنترل جرائم است، افزود: پیشگیری و کنترل جرائم از وظایف پلیس در جامعه بوده و در حوزه با استفاده از تجهیزات نوین و پیشرفته در خدمت مردم و شهروندان و هستیم برای ایام نوروز ۱۴۰۱ تمهیدات و طرح‌های انتظامی ویژه‌ای در حال اجرا است.
این مقام انتظامی با بیان اینکه پیشگیری، کنترل و کاهش جرائم، کاهش تلفات و تصادفات درون و برون شهری دو وظیفه مهم پلیس در این ایام است، اظهار کرد: اقدامات پلیس بر پایه شعار طرح نوروزی پلیس با عنوان "پلیس هوشمند،قانونمداری و نشاط بهاری" بوده و در این ماموریت از تمام توان ظرفیت پلیس استان در برقرار نظم امنیت و ایجاد نشاط بهاری برای مسافران و مردم عزیز، استفاده می‌ کنیم.
۸۲۳ نفر در تصادفات رانندگی آذربایجان‌شرقی جان باختند
فرمانده انتظامی استان آذربایجان‌شرقی از جان باختن ۸۲۳ نفر در حوادث رانندگی در ۱۱ ماهه امسال خبر داد.
 سردار حسین عبدی در ادامه به افزایش جان‌باختگان حوادث رانندگی اشاره و اظهار کرد: در ۱۱ ماهه امسال ۸۲۱ نفر در حوادث رانندگی در استان جان خود را از دست  دادند و ۱۵ هزار نفر مصدوم شدند.
وی افزود: استان آذربایجان‌شرقی در تخلفات راهنمایی رانندگی از میانگین کشوری بالاتر قرار دارد اما در سایر جرائم از نظر فراوانی از میانگین کشوری در رده پایین‌تری قرار دارد.
عبدی گفت: در این مدت متاسفانه با افزایش ۲۵ درصدی فوتی‌های تصادفات رانندگی در استان مواجه هستیم که این افزایش آمار نگران‌کننده بوده و نیاز هست برای تعطیلات نوروز امسال برنامه‌ریزی بهتری برای کاهش تصادف و آمار فوتی‌ها داشته باشیم.
وی افزود: در تعداد کل تصادفات نیز نسبت به سال قبل با کاهش هفت درصدی مواجه هستیم اما در تعداد مجروحان سوانح رانندگی سه درصد افزایش داریم که نشان از افزایش تصادفات فوتی و جرحی در استان بوده است. 
این مقام ارشد انتظامی استان آذربایجان‌شرقی، گفت: در بررسی علل اصلی تصادفات فوتی در استان بیشترین فراوانی به ترتیب عدم توجه به جلو ۳۵ درصد، انحراف به چپ ۲۱ درصد، تخطی از سرعت مطمئنه ۲۲ درصد و خواب آلودگی و خستگی با ۶ درصد به خود اختصاص داده‌اند.
فرمانده انتظامی استان آذربایجان‌شرقی از شناسایی مناطق حادثه‌خیز در سال‌جاری خبر داد و تصریح کرد: استفاده از ابزارها و دوربین‌های نظارتی و کنترلی در دستور کار پلیس راه و راهور بوده که در سطح استان ۷۱ نقطه حادثه‌خیز شناسایی شده که در تعطیلات نوروزی نسبت به آشکارسازی این نقاط اقدام خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به آمار جرایم در استان اشاره کرد و گفت: در اکثر جرائم استان آذربایجان شرقی از میانگین کشور پایین‌تر بوده اما در بحث تصادفات و حوادث رانندگی جزء استان های اول هستیم که نیاز هست در حوزه تصادفات و حوادث رانندگی با مشارکت هم استانی ها فهیم به نتایج خوبی دست بیابیم.
فرمانده انتظامی استان پیچیدگی جرایم و تغییر شگرد مجرمان، مقابله هدفمند با جرایم را مستلزم مشارکت مردم عنوان کرد و افزود: بزرگ‌ترین سرمایه پلیس اعتماد مردم است و ما با تعامل و شناسایی جمعیت حوزه خدمتی می توانیم به نتیجه خوب و مثبتی دست پیدا کنیم.
وی هدف آرمانی نیروی انتظامی را آسایش و آرامش مردم و امنیت پایدار در جامعه دانست و تصریح کرد: در مسیر خدمتگزاری به مردم از همه ظرفیت و توانایی ها استفاده می کنیم.
فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در سال جدید برای هوطنان عزیز به ویژه مردم شریف و فهیم استان، سالی پربرکت توام با سلامتی و نشاط آرزومندیم و پلیس استان بصورت شبانه روزی در خدمت شهروندان و مسافران نوروزی، آماده جانفشانی در راه برقراری نظم و امنیت در جامعه است.
انتهای پیام/

پژوهشیار