مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی:

بدون توجه عمیق به فرهنگ هیچ آسیبی در جامعه قابل اصلاح نیست

1400/09/12 - 15:18 - کد خبر: 55236
حجت الاسلام حسن شعبانی

نصر: مدیرکل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت اصلاح ساختار فرهنگی کشور، گفت: بدون توجه عمیق به فرهنگ هیچ آسیبی در جامعه قابل اصلاح نیست، حتی معضلات اقتصادی و اجتماعی و دیگر مشکلات، ریشه فرهنگی دارند.

به گزارش نصر، حجت الاسلام و المسلمین حسن شعبانی در همایش اصلاح ساختارهای فرهنگی کشور که با سخنرانی وبیناری حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌الله حریزاوی قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی کشور برگزار شد، گفت: اصلاح ساختارهای فرهنگی کشور مطالبه‌ای است که مقام معظم رهبری در روزهای ابتدایی آغاز به کار دولت سیزدهم مطرح کردند.
وی افزود: رواج دادن مباحث عمیق علمی در کشورمان زمان بر است و متأسفانه حتی در عرصه فرهنگی مسئولانی که باید تمام تمرکز خود را به مسائل فکری و فرهنگی اختصاص دهند گرفتار جو روز جامعه می‌شوند.
حجت الاسلام و المسلمین شعبانی از بی توجهی به حوزه‌های فرهنگی در برخی از دوره‌ها انتقاد کرد و افزود: این غصه‌ای است که هر زمانی و هر جایی که خواستند مسئله‌ای را بی اهمیت نشان بدهند، آن را به موضوع فرهنگ ربط دادند.
وی با اشاره به این‌که تشکیل ساختار نظام عمومی کشور با اصلاح زیرساخت‌های فرهنگی امکان پذیر است، افزود: عرصه فرهنگی نیازمند هزینه است؛ اما شرط آن، داشتن برنامه و فکر صحیح است و نباید صرفاً پول برای بخش فرهنگ اختصاص داده شود.
مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: اگر یک نظام عمومی جامعه را مد نظر قرار دهیم اما فرهنگ را در آن دخیل نکنیم با یک ساختار کاریکاتوری روبرو خواهیم شد که هیچ سنخیتی با هم ندارند.
وی با بیان این‌که همواره باید در ساختار فرهنگی هویت مورد توجه جدی قرار گیرد، افزود: هویت ما با افتخار ایرانی و اسلامی است، جان فرهنگی یک جامعه هویت آن بوده و همه چیز از آن نشأت می‌گیرد.
وی با تاکید بر مطالبات مقام معظم رهبری گفت: مطالبه مقام معظم رهبری در وهله اول از نخبگان جامعه است، نخبگان باید برای اصلاح ساختارهای فرهنگی کشور پیشقدم شوند.
حجت الاسلام و المسلمین شعبانی افزود: اگر شناخت و باور هویت یک جامعه به درستی شکل نگیرد، نا فرهنگ و فرهنگ نما جای نفس کشیدن را برای فرهنگ اصیل تنگ‌تر خواهد کرد.
وی ادامه داد: هویت بانوان ما عفت و حجاب است اما اگر زمانی حس کردیم که نفس این فرهنگ به شمارش افتاده باید به ساختارهای فرهنگی کشور توجه کنیم.
مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی اضافه کرد: همه نهادهای فرهنگی و رسانه‌ای در اختیار جمهوری اسلامی است اما می‌بینیم که برخی از ارزش‌ها کم رنگ شده است چرا که مکانیزم ایجاد شده در عرصه فرهنگ درست عمل نمی‌کند.
وی گفت: پس از گذشت چندین سال از پیروزی انقلاب اسلامی، مبانی لیبرالیستی در محافل آکادمیک و دانشگاهی ترویج داده می‌شود در حالی که این تعارض و تناقض‌ها ما را به گم گشتگی هویتی خواهد رساند.
حجت الاسلام و المسلمین شعبانی گفت: ما نیازمند ترکیب وحی، عقل و تجربه بشری هستیم و در اصلاح ساختارهای فرهنگی باید به این سه مؤلفه توجه کرد.
انتهای پیام/

پژوهشیار