خبر/

کاهش مصرف کود فسفاته معضل بخش کشاورزی/ فقط ۱۰ درصد نیاز فسفاته کشور مصرف می‌‌شود

1400/08/13 - 23:07 - کد خبر: 53662
کشاورزی

نصر: مدیرکل دفتر غلات و کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی از کاهش مصرف کود فسفاته به عنوان معضلی برای بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: اکنون مصرف این کود در بخش کشاورزی کشور به ۱۰ درصد رسیده است که گویای یک معضل و فاجعه است.

به گزارش نصر، فرامک عزیزی‌کریمی روز پنجشنبه، ۱۳ آبان در جلسه پیشرفت جهش تولید در دیمزارها و کشاورزی قراردادی سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آذربایجان‌شرقی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: آذربایجان‌شرقی، استانی پیشرو در اجرای طرح جهش تولید بوده و طی سال‌های اخیر توانسته حرکت‌های خوبی را در این حوزه آغاز کند.
وی افزود: وجود مرکز تحقیقات دیم کشور در مراغه ( از شهرستان‌های آذربایجان‌شرقی) نیز یکی از ظرفیت‌های این استان در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود.
مدیرکل دفتر غلات و کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با تاکید بر لزوم رعایت تناوب کشت در مزارع سطح کشور، گفت: قرار نیست که وضعیت کشت محصولات مزارع با روند کنونی ادامه داشته باشد بلکه باید با رعایت الگوی تناوب کشت، سهم تولید حبوبات، علوفه و انواع دانه‌های روغنی نیز افزایش یابد.
کریمی خاطرنشان کرد: با رعایت این تناوب می‌توان تا حد قابل توجهی پایداری کشت محصولات استراتژیکی چون گندم و حتی جو را ارتقا داد.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی سطح کشور، دیم هستند، متذکر شد: این بخش با وجود سطح زیرکشت بالا اما تنها هشت درصد از کل تولیدات بخش کشاورزی را شامل می‌شود در حالی که در دنیا میانگین سهم محصولات دیم به کل تولیدات کشاورزی بالغ بر ۴۰ درصد است.
مدیرکل دفتر غلات و کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر لزوم توجه به حوزه کشاورزی حفاظتی و مستقیم، اذعان داشت: باید ظرفیت‌ها و فواید استفاده  موثر از کود به کشاورزان آموزش داده شود. با افزایش سطح تولید، استفاده از کودهایی با نسبت معین می‌تواند منجر به افزایش تولید و درآمد کشور شود که این افزایش در مقابل هزینه تهیه کود با ارتقای سطح تولید قابل قیاس نیست.
انتهای پیام/

پژوهشیار