معاون فرهنگی شهردار تبریز:

دفتر شهر خلاق ادبیات جهانی در تبریز راه‌اندازی می‌شود

1400/06/24 - 10:06 - کد خبر: 50877
حجت الاسلام احمد حمیدی

نصر: معاون فرهنگی شهردار تبریز گفت: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان شهر خلاق ادبیات در کشور و پیشنهاد آن به عنوان شهر خلاق ادبیات جهانی، دفتر آن در این شهر راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش نصر، حجت‌الاسلام احمد حمیدی با بیان اینکه این دفتر در آستانه ۲۷ شهریور روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت مقام شهریار راه اندازی می شود، افزود: تبریز به عنوان شهر خلاق ادبیات جهانی با همکاری نهادهای مختلف و شخصیت‌های فرهنگی و علمی از سوی دفتر نمایندگی یونسکو در ایران به سازمان یونسکو معرفی شده و در مرحله نهایی قرار دارد.
وی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در تبریز احتمال دارد در آبان امسال این عنوان در مجمع جهانی یونسکو در پاریس به تصویب برسد.
معاون فرهنگی شهردار تبریز گفت: باید برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی در این راستا ارایه شود و نهادهای دیگر نیز آماده باشند تا به محض تصویب و ابلاغ این عنوان از سوی سازمان یونسکو، بر اساس زمان‌بندی مناسب این برنامه‌ها اجرا شود.
حجت الاسلام حمیدی، ادامه داد: شهر خلاق ادبیات جهانی چارت مشخصی دارد که بر اساس آن اعضای حقیقی و حقوقی و کمیته‌های تخصصی آن مشخص شده است و انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری آن به بعد از ابلاغ موکول شده است.
وی یادآوری کرد: در این راستا تلاش می شود تا پایان سال، ایستگاه‌های کتاب به ۵۰ ایستگاه افزایش یابد و نمادها حجمی و تندیس هایی طراحی و در سطح شهر اجرا و نصب شود.
به گزارش ایرنا، کلانشهر ۱.۹ میلیون نفری تبریز در سال جاری بر اساس پایش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان شهر خلاق ادبیات در سطح کشور شناخته شد و برای ثبت این عنوان در سطح جهانی به «یونسکو»(سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) معرفی شد.
گفته می شود مرحله نخست تایید ثبت نام تبریز در فهرست شهرهای خلاق جهان در حوزه ادبیات در یونسکو، انجام شده و مرحله پایانی و اعلام رسمی آن باید در مجمع عمومی این سازمان محقق شود.
انتهای پیام/

پژوهشیار