خبر/

رگبار باران در راه آذربایجان شرقی

1398/08/06 - 15:57 - کد خبر: 5074
رگبار، بارانی، آذربایجان شرقی

نصر: معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: رگبار باران از روز سه‌شنبه تا پنجشنبه این استان را دربر می‌گیرد.

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، محمد اشجعی  روز دوشنبه در گفت و گویی افزود: در این مدت طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی، تداوم شرایط ناپایدار جوی و گذر امواج تراز میانی جو موجب ابرناکی،  وزش باد گاهی به صورت شدید و در برخی نواحی به ویژه جنوبی استان بارش باران گاهی به صورت رگبار می شود.

وی اظهار داشت: در پی این شرایط احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، وزش تندبادهای لحظه ای با سرعت ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت و پرتاب و سقوط اشیا وجود دارد.

اشجعی به مردم استان توصیه کرد، از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری کرده و اقدام های پیشگیرانه برای جلوگیری از پرتاب یا سقوط اشیا انجام دهند و از کشاورزان نیز خواست به توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی توجه کنند.

وی گفت: هم اکنون (حدود ساعت ۱۴) جلفا با ۲۰ و چاراویماق با ۹ درجه سانتی گراد به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۱۶ درجه سانتی گراد بالای صفر است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

انتهای پیام/

پژوهشیار