رییس گروه پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی:

سامانه بارشی از پنجشنبه وارد آذربایجان‌شرقی می‌شود

1400/06/10 - 16:19 - کد خبر: 50039
باران، بارش باران

نصر: رییس گروه پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از عصر فردا، پنجشنبه سامانه جدید بارشی وارد استان می‌شود.

به گزارش نصر، محمد امیدفر با بیان اینکه این سامانه همه نواحی استان را دربر می‌گیرد، افزود: فعالیت این سامانه موجب وزش باد گاهی شدید و رخداد تندبادهای لحظه‌ای در استان می‌شود.
وی با بیان اینکه فعالیت این سامانه به ویژه در روز شنبه در منطقه ارسباران موجب رگبار باران و غرش آذرخش می‌شود، اظهار داشت: با ادامه فعالیت این سامانه از روز شنبه، دمای استان به صورت محسوس و پنج تا ۹ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد.
رییس گروه پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی بیان کرد: فعالیت این سامانه تا اواخر شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت و احتمال سقوط یا پرتاب اجسام سبک، ایجاد خسارت به سازه‌های سبک و در برخی نواحی خیزش گرد و خاک دور از انتظار نیست.
امیدفر ادامه داد: فعالیت این سامانه در منطقه ارسباران نیز موجب بالا آمدن آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها و برخورد صاعقه می‌شود.
وی به مسافران و رانندگان توصیه کرد که از اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صعود به ارتفاعات و فعالیت‌های کوهنوردی خودداری کرده و مردم نیز نسبت به محکم کردن سازه‌های سبک و تابلوهای تبلیغاتی اقدام و در عبور از کنار ساختمان‌های نیمه‌کاره احتیاط کنند.
به گزارش ایرنا آذربایجان‌شرقی منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید؛ آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌ سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ در شمال، رشته کوه‌ تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب‌شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/

پژوهشیار