داغ کرونا بر دل جامعه هنری آذربایجان‌شرقی

1400/06/10 - 10:52 - کد خبر: 49985
انالله و انا الیه راجعون

نصر: درگذشت ۲ تن از هنرمندان آذبایجان‌شرقی به دلیل ابتلا به کرونا در دو سه روز اخیر، جامعه فرهنگی - هنری این استان را داغدار کرد.

به گزارش نصر، حوزه فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی در روزهای اخیر شاهد فوت ۲ تن از هنرمندان خود به نام های فرشید امن اللهی و اصغر پورمرادیانی بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ بود. 
این ۲ هنرمند فقید که با مرگ کرونایی خود، جامعه فرهنگی و هنری استان را دغدار کردند، در قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز به خاک سپرده شدند تا آسمان این خطه ستارگان دیگری از جنس فرهنگ و هنر را از دست بدهد. 
جامعه فرهنگی  - هنری آذربایجان شرقی در این مدت همچنین در مرگ عبدالصمد جدیری تقدیسی به سوگ نشست. 


 
فرشید امن‌الهی، هنرمند گرافیست، عکاس و موزیسین تبریزی، متولد دی ماه ۱۳۶۹ تبریز بود.
وی نوازندگی سه‌تار را نزد هادی آذرپیرا آموخت و پس از گذراندن تحصیلات متوسطه در هنرستان میرک در رشته‌ی گرافیک، سال ۱۳۸۹ در همین رشته وارد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز شد.
وی سال ها در زمینه‌ی طراحی گرافیک تخصصی تئاتر و موسیقی فعالیت کرد و اکثر پوسترهای کنسرت‌های این شهر، یادگار اوست؛ او که از نوازندگان ساز سه‌تار بود، در پی فعالیت‌هایش در حوزه‌ی تجسمی، به عکاسی تخصصی و هنری از کنسرت‌های جدی حوزه‌ی موسیقی نیز پرداخت.


 
همچنین اصغر پورمرادیانی، هنرمند موسیقی عاشیقی، بر اثر عارضه کرونا دار فانی را وداع گفت؛ عاشیق پورمرادیانی که با عنوان هنری «عاشیق ونیارلی» شناخ ته می شد، متولد ۱۳۴۸ بود.
وی ادامه دهنده سبک و شیوه عاشیق «عبدالعلی نوری» بود و نزدیک به سی سال در زمینه هنر عاشیقی فعالیت می‌کرد.
در روزهای اخیر همچنین عبدالصمد جدیری تقدیسی، بازیگر تبریزی نیز چهره در نقاب خاک کشید. 
مرحوم جدیری تقدیسی متولد ۱۳۳۹ شمسی تبریز بود؛ او فعالیت هنری خود را از دوران جوانی آغاز کرده و بازیگری را در کنار زنده یاد قبه‌زرین و مهدی لزیری آموخته بود.
جدیری در چندین فیلم و سریال به ایفای نقش پرداخته بود.
انتهای پیام/

پژوهشیار