مدیرکل هواشناسی استان؛

میزان بارش در آذربایجان‌شرقی بیش از ۸۵ میلی‌متر کاهش یافت

1400/06/06 - 12:00 - کد خبر: 49710
بارش باران، باران

نصر: مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: میزان بارش در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۵.۸ میلی‌متر، معادل ۲۶.۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش نصر، علی دولتی مهر، روز شنبه در گفت و گویی افزود: به طور میانگین از یکم مهر سال ۹۹ تا ششم شهریور امسال حدود ۲۳۷.۷ میلی متر بارندگی در سطح آذربایجان شرقی روی داده، در حالی که میانگین بارش در سال آبی گذشته در این بازه زمانی ۳۲۳.۶ میلی متر ثبت شده است.
وی با بیان اینکه میانگین بارش آذربایجان شرقی در سال آبی جاری نسبت به بلندمدت نیز حدود ۲۳.۶ درصد، معادل ۷۳.۶ میلی متر کاهش یافته است، اظهار کرد: به طور میانگین در طول این بازه زمانی و در بلندمدت حدود ۳۱۱.۳ میلی متر بارندگی در استان ثبت شده است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه میانگین بارش یک سال کامل آبی در این استان ۳۱۹.۸ میلی متر است، گفت: تاکنون در این بازه زمانی حدود ۷۴.۳ درصد از بارش سال آبی جاری تامین شده است.
دولتی مهر، ادامه داد: در سال آبی جاری بیشترین بارندگی از شهرستان مرند به میزان حدود ۳۴۶.۸ میلی متر و کمترین بارش از بناب به میزان حدود ۱۷۳ میلی متر گزارش شده که این میزان بارش در مرند نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود سه دهم میلی متر افزایش و در بناب حدود ۱۴۰ میلی متر کاهش یافته است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در تبریز در سال آبی جاری حدود ۲۷۲.۸ میلی متر و در بلند مدت حدود ۲۷۱.۸ میلی متر ثبت شده است، گفت: میانگین بارش در سال آبی جاری در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۲۷.۳ میلی متر کاهش و نسبت به بلند مدت یک میلی متر افزایش یافته است.
دولتی مهر افزود: از ابتدای فصل جاری ( تابستان) تا ششم شهریور ۲۲.۶ میلی متر بارش در استان روی داده در حالی که به طور میانگین در بلند مدت در این بازه زمانی ۱۷.۵ میلی متر بارندگی ثبت شده است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.
انتهای پیام/

پژوهشیار