رئیس سازمان جهادکشاورزی استان:

20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی مرزی آذربایجان شرقی به سیستم های نوین آبیاری مجهز شد

1400/05/04 - 14:57 - کد خبر: 48027
آبیاری بارانی، کشاورزی

نصر: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بخش کشاورزی در حادترین شرایط کرونایی نیز به تولید می پردازد.

به گزارش نصر، اکبر فتحی با اشاره به بومی سازی پروتکل های بهداشتی اظهار داشت: از آنجایی که بخش کشاورزی غذای مورد نیاز جامعه را تامین می کند و از طرفی زیرمجموعه های مختلف آن مانند مرغداری ها، دامداری ها، گلخانه ها و یا مزارع و باغات خود با موجودات زنده ای سر و کار دارند که باید مورد مراقبت افراد قرار گیرند، در حادترین شرایط کرونایی نیز امکان تعطیلی این بخش وجود ندارد. اما برای محافظت از جان مردم و بالاخص کشاورزان بومی سازی پروتکل های بهداشتی جهت استفاده از نهاده ها، ماشین آلات و بذر و... در صدر برنامه های سازمان جهادکشاورزی استان قرار گرفته است که در همین راستا تلاش های فعالان بخش کشاورزی را که در این شرایط سخت با رعایت این پروتکلهای بهداشتی به تولید می پردازند، شایسته تقدیر می باشد.
وی ابراز داشت: دولت های یازدهم و دوازدهم در بخش کشاورزی چه در بعد ایجاد زیرساخت های بخش کشاورزی و چه اقداماتی که مختص به استان آذربایجان شرقی که شامل احیای دریاچه ارومیه بود و بخش کشاورزی از این بعد بسیار تاثیر می پذیرفت، اقداماتی بسیار خوبی انجام داد و سازمان جهادکشاورزی استان و همکاران سازمانی و خود کشاورزان در کمک به اجرای این سیاستها پیش قدم بودند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه حاصل این نوع نگرش واقدامات موثر در حوزه زیرساختی در دستور کار قرارگرفتن شبکه های آبیاری و زهکشی رودخانه های مرزی ارس از سال 93 به بعد بوده است ادامه داد: در این مدت حدود 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی و مراتع منطقه مجهز به سیستم های نوین آبیاری شد و انجام شبکه های 1و 2 آبیاری توسط وزارت نیرو و شبکه های 3و4 داخل مزرعه توسط همکاران جهادکشاورزی صورت گرفت.
وی ضمن قابل قبول دانستن این رقم افزود: میزان کل شبکه های آبیاری از بدو شکل گیری وزارت فلاحت تا سال93 در حدود 43 هزار هکتار بوده است و از این تاریخ به بعد اجرای 20 هزار هکتار سیستم آبیاری نوین تنها در منطقه ارس اتفاق افتاده است.
فتحی با بیان فراهم شدن امکان سرمایه گذاری در حوزه دریاچه ارومیه در زمینه پرورش آرتمیا گفت: استان آذربایجان شرقی با توجه به داشتن رودخانه دائمی ارس و سد خداآفرین که بزرگترین سد در منطقه شمالغرب کشور می باشد و با احداث 300 حلقه چاه، در زمینه شیلات نیز دارای ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری می باشد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی همواره با چالشهایی مواجه است، اظهار داشت: این بخش کاملاً تحت تاثیر شرایط جوی بوده و امکان بروز هر نوع حادثه ای از جمله سیل و زلزله و خشکسالی و آفات و بیماری ها آنرا متاثر می سازد.
وی از 41 عنوان بلایای موجود بروز 38 مورد را در استان آذربایجان شرقی امکان پذیر دانسته و گفت: مدیریت این شرایط همواره چالش بسیار بزرگی را برای بخش کشاورزی به همراه دارد و به غیر از مرغداری ها و گاوداری های صنعتی و گلخانه ها که فعالیت های آنها در شرایط کنترل شده می باشد بقیه فعالیت های بخش کشاورزی در فضای بیرون صورت می گیرد که این چالش بزرگی است که باید بر آن فائق آمد وپیش بینی های لازم را در این زمینه به عمل آورد که طبیعتاً استفاده از دانش جدید و استفاده از ارقام مقاوم به شرایط ذکر شده که در مراکز تحقیقاتی مورد آزمون و تایید قرار گرفته اند می تواند کارساز باشد و برای کاهش ریسک فعالیت های کشاورزی با این طیف عظیم بلایا، بیمه کشاورزی کارگشا خواهد بود.
انتهای پیام/

پژوهشیار