جهانگیری در جلسه ستاد ملی زن و خانواده:

میزان تسهیلات مسکن زنان سرپرست خانوار بیشتر شود

1400/04/07 - 22:31 - کد خبر: 46540
مسکن

نصر: معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع زنان و خانواده از مهم‌ترین و حساس‌ترین مسائل کشور است، گفت: باید میزان تسهیلات برای تأمین مسکن زنان سرپرست خانوار بیشتر شود.

به گزارش نصر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در سومین جلسه ستاد ملی زن و خانواده، در سخنانی، از موضوع زنان و خانواده به عنوان یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مسائل کشور یاد کرد و گفت: آنچه کشور ما را نسبت به سایر کشورها متمایز می‌کند توجه به کانون خانواده است که خوشبختانه همواره مستحکم بوده و باید با برنامه ریزی ها و تدوین قوانین لازم از کانون مهم خانواده حراست شود.
معاون اول رئیس‌جمهور با ابراز خرسندی از اینکه لایحه منع خشونت علیه زنان در دولت به تصویب رسیده و به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است، خاطرنشان کرد: ستاد ملی زن و خانواده باید با مطالبه‌گری از دستگاه‌های اجرایی، تغییرات مثبتی در جهت بهبود وضعیت زنان و کاهش خشونت علیه آنان ایجاد کند.
جهانگیری با یادآوری افزایش میزان وام ازدواج طی سال‌های اخیر افزود: در سال‌های گذشته مبلغ تسهیلات ازدواج برای هر نفر ۳ میلیون تومان بود ولی با پیگیری‌های انجام شده در سال‌های اخیر، امروز زوج‌های جوان مبلغ هفتاد میلیون تا صد میلیون تومان تسهیلات ازدواج دریافت می‌کنند.
وی ادامه داد: شاید تصور می‌شد که وقتی مبلغ تسهیلات ازدواج افزایش پیدا کند، تعداد تسهیلات اعطایی کاهش پیدا خواهد کرد، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی تسهیلات ازدواج به زوج‌های جوان پرداخت شده است.
معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر ستاد ملی زن و خانواده مصوبات و موضوعات مربوطه را از دستگاه‌های اجرایی پیگیری کند، دستگاه‌ها خود را به پیگیری مسائل خانواده مکلف می‌دانند و از سوی دیگر این فرصت برای آنها فراهم می‌شود که در زمان تدوین بودجه سالانه، منابع لازم برای اجرای مصوبات مربوط به زنان و خانواده را از سازمان برنامه و بودجه مطالبه کنند.
جهانگیری با اشاره به مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی تعداد مدیران زن در دستگاه‌های اجرایی تا پایان برنامه ششم، گفت: خوشبختانه پس از اجرای این مصوبه شاهد اتفاقات مثبت در این زمینه بودیم به‌گونه‌ای که دستگاه‌های اجرایی تلاش می‌کردند در انتصاب موضوع زنان به عنوان مدیران و معاونین عملکرد بهتری از یکدیگر داشته باشند.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع مطرح شده در جلسه مبنی بر تأمین مسکن زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: باید تلاش کنیم میزان کمک‌ها و تسهیلات برای تأمین مسکن زنان سرپرست خانوار هر چه بیشتر شود تا تعداد افراد تحت پوشش این طرح افزایش یافته و به عدالت اجتماعی نزدیک‌تر شود.
همچنین در این جلسه که وزرای آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم، تحقیقات و فناوری، دادگستری و معاون حقوقی رئیس‌جمهور نیز حضور داشتند، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گزارشی از پیشرفت اجرای مصوبات دو نشست قبلی ستاد ملی زن و خانواده ارائه کرد.
در این نشست همچنین تقسیم کار ملی دستگاه‌ها در موضوع ترویج، توسعه و نهادینه‌سازی سیاست‌های خانواده محور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد ظرف یک هفته و پس از ارائه نظرات دستگاه‌های مرتبط به دبیرخانه ستاد، این موضوع نهایی و تصویب شود.
در ادامه این جلسه موضوع بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان سرپرست خانوار دهک‌های یک تا شش درآمدی مطرح شد و پس از ارائه توضیحات معاون وزیر راه و شهرسازی، این موضوع به تصویب رسید.
انتهای پیام/

پژوهشیار