استاندار آذربایجان شرقی:

محیط زیست امانت نسل آینده در دست ماست

1400/03/24 - 15:43 - کد خبر: 45647
محمدرضا پورمحمدی

نصر: استاندار آذربایجان شرقی گفت: محیط زیست، امانت نسل آینده در دست ماست و همه باید در حفظ و حراست دقیق و مسئولانه از آن بکوشیم.

به گزارش نصر، محمدرضا پورمحمدی روز دوشنبه ۲۴ خرداد در دیدار مدیرکل و مدیران حفاظت محیط زیست استان با وی، ضمن گرامی‌داشت هفته محیط زیست، اظهار کرد: این هفته فرصتی مغتنم برای قدردانی از فعالان و دغدغه‌مندان محیط زیست و تبیین اهمیت موضوع به مردم و فرهنگ‌سازی بیشتر در این زمینه است. حمایت و حفاظت از محیط زیست، یک موضوع ضروری در کشور محسوب می‌شود که تحقق کامل آن، نیازمند همت بیشتر، عزم عمومی و افزایش بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در این زمینه است.
وی با بیان اینکه نسل امروزی باید بتواند محیط زیستی سالم و ایمن را به آیندگان تحویل دهد، ادامه داد: بی‌توجهی به این موضوع مهم، زندگی فرزندان ما را به شدت تحت تاثیر قرار داده و با خطر مواجه خواهد کرد.  
پورمحمدی همچنین با تاکید بر استفاده از یافته‌های علمی در توسعه فعالیت‌های صنعتی، گفت: علم به حدی پیشرفت کرده که بزرگترین واحدهای تولیدی و صنعتی را در قلب شهرها و بدون کوچکترین آسیب به محیط زیست احداث می‌کنند و باید از این تجارب استفاده کرد. متولیان محیط زیست کشور نیز باید بیش از گذشته از تجربیات موفق کشورهای دیگر در حفظ و حراست از محیط زیست استفاده کرده و یاری‌گر توسعه بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی باشند.
وی با بیان اینکه "مرجعیت" موضوعی مغفول در جامعه ماست، گفت: متاسفانه هر فردی به راحتی می تواند در هر موضوعی، اظهار نظر کند؛ در حالی که به عنوان مثال، تمامی موضوعات مرتبط با محیط زیست باید با شاخص‌های سازمان حفاظت محیط زیست سنجیده و به مردم اعلام شود.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با بیان این‌که تمامی واحدهای تولیدی و صنعتی باید الزامات و دستورالعمل‌های زیست‌محیطی را رعایت کنند، خاطرنشان کرد: اداره کل محیط زیست با هر واحدی که به محیط زیست، آسیب وارد کند، برخورد و متخلفان را وادار به جبران خسارت نسبت به طبیعت وادار کند.
همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در این جلسه به گزارشی از عملکرد این اداره کل ارائه کرد و گفت: متاسفانه میزان برداشت از منابع آب های زیرزمینی به شدت افزایش یافته و طبیعت و محیط زیست را در معرض خطرات جدی قرار داده است.
 حسن عباس نژاد با اشاره به اقدامات انجام‌شده در دولت تدبیر و امید برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: بیش از ۹۰ درصد دریاچه در سال ۹۲، خشک  شده بود که با اهتمام ویژه دولت، خطر خشکی کامل آن رفع شد.
وی به آخرین وضعیت کارخانه کاوه سودا نیز اشاره کرد و افزود: خوشبختانه الزامات زیست محیطی توسط این کارخانه، رعایت می‌شود و تعامل خوبی با اداره کل محیط زیست دارد. یکی از شرکت های دانش بنیان آماده کاهش پساب های تولیدی این کارخانه، تسویه آب ناشی از پساب و استفاده از املاح دیگر در تولید مواد مناسب برای نمک پاشی های جاده ای است.  
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین سایت فسیل‌شناسی مراغه و موزه طبیعی آذربایجان را از جمله پروژه‌های اولویت‌دار این اداره کل در سال ۱۴۰۰ عنوان کرد.
انتهای پیام/

پژوهشیار