حاجی میرزایی در حاشیه جلسه دولت؛

باید مدارس حضوری برگزار شود/ معلمان واکسن کرونا دریافت می‌کنند

1400/03/19 - 15:40 - کد خبر: 45357
محسن حاجی میرزائی

نصر: وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان واکسن کرونا دریافت می کنند، گفت: معلم و مدرسه جایگزین ندارد و قطعاً باید به سمت حضوری بودن مدارس برویم.

به گزارش نصر، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قرار است مدارس دولتی بابت شبکه شاد از والدین دانش آموزان شهریه‌ای دریافت کند اظهار کرد: این مسئله تکذیب می شود زیرا هزینه فعالیت در شبکه شاد با تصمیم آقای رئیس جمهور و تصویب دولت رایگان است.
هزینه فعالیت در شبکه شاد رایگان است
حاجی میرزایی گفت: تلاش ما این است که شروع تحصیلی سال آینده به صورت حضوری باشد چرا که معلم و مدرسه هیچ جایگزینی ندارد. البته این ظرفیت مهم فضای مجازی که ایجاد شده و پیوندهای لازم را بین ارکان مختلف نظام تعلیم و تربیت ایجاد کرده می‌تواند به عنوان یک ابزار مکمل مورد استفاده قرار گیرد.
مرداد ماه همه معلمان واکسینه می شوند
وی افزود: وزارت بهداشت اعلام کرده که در مردادماه امسال قرار است معلمین را واکسینه کنند که قطعاً با واکسیناسیون معلمین، بازگشایی مدارس به صورت حضوری می‌تواند انجام شود.
وزیر آموزش و پرورش گفت: برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال در هیچ کجای دنیا واکسن توصیه نمی‌شود اگر زمانی به این جمع بندی برسند، این کار انجام خواهد شد.
تبعات تعطیلی‌مدارس به شدت نگران کننده است
حاجی میرزایی گفت: همین الان غالب کشورها، فعالیت های حضوری مدارس خود را آغاز کردند. ما باید با رعایت مقررات و دستورالعمل های بهداشتی مدارس را دایر کنیم زیرا تبعات تعطیلی‌مدارس به شدت نگران کننده است و تاثیرات پایداری روی زندگی و آینده آنها می‌گذارد بنابراین توصیه در تمام دنیا این است که به هر طریقی که می‌توانید مدارس خود را باز کنید. بنابراین سیاست اصلی ما بازگشایی مدارس با رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.
وی با اشاره به برخوردی که با تجمع دانش‌آموزان صورت گرفت گفت: دانش‌آموزان سوالی برایشان پیش آمده بود و ما از مدیران کل درخواست کردیم که آن ها را به مدارس دعوت کرده و با آنها صحبت کنند. یکی دو مورد دخالت هایی از سوی عوامل انتظامی صورت گرفته بود که تذکر داده شد و حل شد.
هیچ مدرسه ای حق ندارند از والدین دانش آموزان در هنگام ثبت نام مبلغی را دریافت کند
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی در خصوص درخواست های غیر متعارف برخی مدارس از والدین دانش آموزان گفت: هیچ مدرسه ای حق ندارند از والدین دانش آموزان در هنگام ثبت نام مبلغی را دریافت کنند. یک سامانه و مرکز رسیدگی ایجاد کردیم و سال گذشته با تعدادی از مدارسی که تخلف کرده بودند، برخورد کردیم.
حاجی میرزایی در پاسخ به سوالی در خصوص معلمان حق التدریس و تعیین تکلیف وضعیت استخدامی آنها گفت: تمام معلمینی که تا قبل از سال ۹۲ با آموزش و پرورش همکاری داشتند بر اساس قانونی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده است تعیین تکلیف شدند و تعداد کمی از آنها نیز ماندند که ظرف یکی دو ماه آینده تعیین تکلیف خواهند شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است ۱۰ هزار طلبه را جذب آموزش وپرورش کنید گفت: خیر اینطور نیست، مجلس شورای اسلامی مصوبه ای داشت که تعدادی از طلابی که قبل از سال ۹۲ با آموزش و پرورش همکاری کرده‌اند جذب آموزش و پرورش شوند.
وزیر آموزش و پرورش گفت: کسی که در آموزش و پرورش بازنشسته شده است نمی تواند مدیر یا معاون شود چرا که شغل تمام وقت است اما به دلیل کمبود نیرویی که داشتیم از بازنشسته ها استفاده کردیم اما هیچ بازنشسته به طور تمام وقت با آموزش و پرورش همکاری نمی‌کند. البته برخی افراد به سن بازنشستگی رسیده اند ولی هنوز می توانند با آموزش و پرورش همکاری کنند و اگر خودشان تمایل داشته باشند، می توانند به کارشان خاتمه دهند.
انتهای پیام/

پژوهشیار