تکمیل جاده نوار مرزی جلفا به عنوان شاهراه اتصال به کشورهای اوراسیا/ امضای تفاهم‌نامه 3 جانبه با روسیه، آذربایجان و ارمنستان

1400/03/05 - 10:21 - کد خبر: 44594
عکس

نصر: وزیر راه و شهرسازی گفت: جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای به همکاری و تبادلات با کشورهای همسایه قائل است و ارمنستان نیز همواره با جمهوری اسلامی ایران رابطه ای پایدار داشته و با ما در ارتباط بوده است.

به گزارش نصر، محمد اسلامی بعد از بازگشت از کشور ارمنستان، در حاشیه‌ بازدید از پایانه‌ مرزی "نوردوز" آذربایجان شرقی در رابطه با دستاوردهای سفر به ارمنستان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای به همکاری و تبادلات با کشورهای همسایه قائل است و ارمنستان نیز همواره با جمهوری اسلامی ایران رابطه ای پایدار داشته و در شرایط گوناگون با اعتماد و اعتقاد خاصی با ما در ارتباط بوده است.
وی ادامه داد: در این سفر سعی کردیم سرفصل هایی را که می‌تواند شرایط و ظرفیت های همکاری بین دو کشور را افزایش دهد، فراهم کنیم و یکی از موضوعات هدف گذاری برای رساندن میزان تراز مبادلات تجاری بین دو کشور به یک میلیارد دلار  بود که در این خصوص مذاکرات خوبی انجام و سه سند نیز امضا شد.
وی با بیان اینکه ارمنستان در حال بازسازی و گسترش زیرساخت حمل و نقلی و عمرانی است، خاطرنشان کرد: مسئولان ارمنستان علاقه مند هستند که شرکت های ایرانی در آنجا نقش ایفا کنند.
وزیر راه و شهرسازی به تشکیل کمیته‌ مشارکتی مابین دو‌ کشور اشاره کرد و گفت: یکی از  سرفصل ها که در قالب یک کمیته‌ مشارکتی بود به بحث صادرات خدمات فنی مهندسی، سرمایه گذاری مشترک برای ساخت جاده، اتوبان و راه آهن، احداث پل و تونل و ایجاد مراکز لجستیکی بر می گشت که همه‌ این موارد می‌تواند در گسترش ترانزیت و تبادل تاثیرگذار باشد.
وی ادامه داد: به زودی در همین راستا هیأتی از ارمنستان برای بازدید و گفت‌‌وگو به جمهوری اسلامی ایران سفر می کنند و ما نیز شرکت های معتبر ایرانی را به آن ها متصل خواهیم کرد.
 اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کاهش عوارض متقابل دو کشور اشاره داشت و افزود: برای آسان تر کردن رفت و آمد ماشین های دو کشور و استفاده‌ رانندگان از جاده‌ و مسیر ایران و ارمنستان، تفاهم نامه ای را جهت تعیین نرخ  حداقلی امضا خواهیم کرد.
وی در رابطه با بحث راه آهن و قطار «تبریز-جلفا» نیز گفت: با توجه به تفاهم نامه سه جانبه ای که بعد از وقایع اخیر ما بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان امضا شده است،  در خصوص فعال کردن قطار «تبریز - جلفا - نخجوان» و از آنجا به «ایروان - تفلیس» گفت‌وگوهایی انجام شد که این موضوع می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در آذربایجان شرقی و جلفا داشته باشد.
وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان خود ارمنستان را یک عضو موثر کشورهای اوراسیا برشمرد و اظهار کرد: با توجه به اینکه ارمنستان برای تعداد بی‌شماری از اقلام دارای تعرفه ترجیحی با اروپا است، لذا این کشور می‌تواند دروازه‌ ورودی بزرگی به حوزه تجاری باشد و بازرگانان ما می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.
وی از تقاضای سرمایه گذاران ارمنستان برای سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: در این خصوص با استاندار سیونیک دیداری داشتیم و تقاضاهایی را برای سرمایه گذاری دریافت کردیم که باید گفت‌وگویی دقیق با استاندار آذربایجان‌شرقی انجام دهیم تا از این فرصت بکر و بی نظیر برای ارتقا سطح تولید و افزایش درآمد سالانه استفاده کنیم.
اسلامی در خصوص آخرین وضعیت جاده نوار مرزی جلفا که به عنوان شاهراه اصلی به کشورهای اوراسیا محسوب می‌شود، گفت: ما تمامی مسیر های جاده ها را بر اساس مطالعات کارشناسی تعیین می‌کنیم و آنچه که تعیین کننده است، بررسی های فنی و مهندسی است که با جمعی جهات تصمیم‌گیری می‌شود و خوشبختانه مجموعه‌ مس سونگون مشارکت خوبی داشته و با جذب مشارکت این مجموعه، میزان باقی مانده از این پروژه را که جزو پروژه های دارای اولویت یک است، تکمیل خواهیم کرد.
انتهای پیام/

پژوهشیار