مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل؛

صادرات کالا از پایانه مرزی بیله‌سوار ۱۹۱ درصد افزایش یافت

1400/03/04 - 16:41 - کد خبر: 44560
پایانه مرزی

نصر: مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: میزان صادرات کالا از پایانه مرزی بیله‌سوار مغان در ۲ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۹۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش نصر، کلیم اله وثوقی روز سه‌شنبه در بازدید از پایانه مرزی بیله‌سوار مغان افزود: در ۲ ماه امسال در مجموع ۱۰۲ هزار تن کالا توسط چهار هزار و ۵۴۶ دستگاه کامیون از پایانه مرزی بیله‌سوار صادر شده است.
وی اظهار کرد: از این مقدار ۸۵ هزار تن کالا توسط سه هزار و ۶۹۵ دستگاه کامیون ایرانی و ۱۶ هزار و ۴۴۳ تن کالا توسط ۸۵۱ دستگاه کامیون آذری، روسی، گرجی، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان از مرز خارج شده است.
وثوقی محصولات کشاورزی، انواع شیشه، نئوپان، انواع بنزین، سنگ ساختمانی، انواع کاشی، خرما، نمک و پروفیل را از  عمده کالاهای صادر شده ایرانی در این مدت عنوان کرد.
وی با بیان اینکه این مقدار کالای ایرانی به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و حوزه قفقاز صادر شده، اضافه کرد: امسال در این مدت بیش از ۵۶ هزار و ۹۹۳ تن کالا توسط ۲ هزار و ۷۲۷ دستگاه کامیون از پایانه مرزی بیله‌سوار ترانزیت خروجی شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳۶درصد افزایش داشته است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: آب معدنی، سیمان، ام دی اف، گچ، نئوپان، بیسکویت، برنج، انواع البسه، سنگ های ساختمانی، پروفیل و نمک عمده کالای ترانزیت خروجی هستند.
وثوقی پایانه مرزی بیله‌سوار را جزو پنج پایانه برتر کشور دانست و افزود: عملیات گندزدایی و ضدعفونی سالن‌های تجاری و محوطه پایانه مرزی بیله سوار جهت مبارزه با ویروس کرونا مرتب انجام می شود اما بدلیل شیوع ویروس کرونا تردد مسافر از این پایانه مرزی ۱۰۰درصد کاهش یافته است.
وی اظهار کرد: با تلاش نهادهای مستقر در پایانه مرزی بیله‌سوار روند صادرات و واردات کالا در این پایانه عادی و روان است و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی مناسب و تلاش مستمر شاهد افزایش صادرات از این پایانه مرزی در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها باشیم.
بیله‌سوار مغان در ۱۶۵ کیلومتری شمال اردبیل و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است. گمرک و پایانه مرزی این شهرستان تنها گذرگاه فعال مرزی استان اردبیل می‌باشد.
انتهای پیام/

پژوهشیار