خبر/

مدیرکل آژانس از تمدید تفاهم با ایران به مدت یک ماه خبر داد

1400/03/03 - 15:19 - کد خبر: 44468
رافائل گروسی

نصر: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست خبری از تمدید تفاهم درباره تداوم بازرسی و راستی آزمایی آژانس درخصوص برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی به مدت یک ماه دیگر( تا سوم تیر ماه) خبر داد.

به گزارش نصر، رافائل گروسی در ابتدای نشست بابت تاخیر برگزاری جلسه که قرار بود دیروز برگزار شود عذرخواهی کرد و افزود طی مذاکرات مفصلی که امروز با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی داشته دو طرف درباره تفاهمی که اسفند ماه گذشته حاصل شد به توافق‌هایی رسیده‌اند.
به گفته وی، دو طرف توافق کردند که بازرسی‌ها و راستی آزمایی که در ماه اسفند تفاهم شد تا سوم تیر ادامه پیدا می‌کند و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط تجهیزات فنی آژانس در مراکز مختلف هسته‌ای ایران ذخیره شود.
مدیرکل آژانس عنوان کرد که اگر رسیدن به تفاهم با ایران در اسفند گذشته مهم بود، تمدید آن اکنون با توجه به گام‌ها و تدابیر جبرانی ایران در برجام مهم‌تر است.
وی درباره همکاری آژانس با دولت بعدی ایران هم گفت اطمینان دارد همکاری‌ها ادامه می‌یاید.
گروسی اضافه کرد که تفاهم به دست آمده با ایران هرگز با پروتکل الحاقی و تدبیر شفاف سازی که در برجام تعبیه شده قابل مقایسه نیست. به گفته وی تفاهم یادشده میان یک چاره موقت است تا از حذف اطلاعات درباره فعالیت‌های اتمی ایران جلوگیری شود.
مدیر کل آژانس همچنین اشاره کرد: یکی از مسائلی که اسفند گذشته با ایران توافق کردیم این بود که در پایان دوره تفاهم، اطلاعات (دوربین‌ها) پاک می‌شود اما اکنون این اتفاق نمی‌افتد و این مساله مهمی است.
انتهای پیام/

پژوهشیار