رئیس میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی نقده خبر داد؛

کشف تعدادی اشیاء تاریخی از قاچاقچیان عتیقه در نقده

1398/07/25 - 11:28 - کد خبر: 4393
میراث فرهنگی

نصر: رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نقده از کشف تعدادی اشیاء تاریخی از قاچاقچیان اشیاء عتیقه در این شهرستان خبرداد.

به گزارش نصر به نقل از ایسنا، حامد پرورش در گفت وگویی گفت: درپی وصول خبر مبنی بر نگهداری و فروش اشیاء عتیقه در یکی از منازل شهر نقده، اکیپی از پرسنل یگان حفاظت میراث فرهنگی این شهرستان به همراه نیروی انتظامی و با دستور قضائی، به محل اعزام شده که در نهایت منجر به کشف تعدادی اشیای فرهنگی ‌ تاریخی و دستگیری عوامل مرتبط شد.

وی ادامه داد: در این عملیات مشترک یگان میراث فرهنگی و نیروی انتظامی،تعداد سه نفر از قاچاقچیان دستگیر شدند و اشیاء موجود که شامل مجسمه های سفالی، تعدادی سکه، سنگ های شکلدار، کوزه و اشیاء تزئینی بود کشف و ضبط شد.

پرورش افزود: یک عدد دستگاه فلزیاب و یک دستگاه تراش سنگ نیز در این عملیات کشف و ضبط و در اختیار نیروهای انتظامی و یگان میراث فرهنگی شهرستان قرار گرفت و در نهایت باند سه نفره ای که به خرید و فروش و حفاری اشیاء عتیقه مشغول بودند، متلاشی شد.

وی ادامه داد: بر اساس موادی از فصل نهم قانون تعزیزات، هرگونه حفاری غیر مجاز و خرید و فروش اشیاء و اموال فرهنگی ‌ تاریخی جرم محسوب شده و ضمن ضبط اشیاء و اموال مرتبط، مجازات حبس و جریمه نقدی در پی دارد.

انتهای پیام/

پژوهشیار