مدیر امور فناوری دانشگاه تبریز؛

ثبت بیش از 80 اختراع به نام دانشگاه تبریزت

1398/07/04 - 17:12 - کد خبر: 3175
مدیر امور فناوری

نصر: مدیر امور فناوری دانشگاه تبریز، از ثبت اختراع بیش از 80 مورد در حوزه‌های مختلف در طول نزدیک به 10 سال گذشته در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش نصر به نقل از فارس، بهنام محمدی ایواتلو امروز در گفت‌وگویی با بیان اینکه این تعداد ثبت اختراع در حوزه‌هایی چون کشاورزی، مکانیک، فیزیک، شیمی، نانو، کامپیوتر و ... به ثبت رسیده است، اظهار کرد: سال گذشته نیز 11 اختراع به نام دانشگاه تبریز ثبت شده است.

وی در ادامه با اشاره به مهم‌ترین ثبت اختراع‌های سال‌های اخیر تصریح کرد: ربات عمود پرواز آتش‌نشان حامل کپسول، خشک‌کن خورشیدی مواد غذایی، اجاق خورشیدی، تولید بتن خود ترمیم، تولید کامپوزیت‌های دیرسوز، ساخت واکسن‌تری والان کلی باسیلوز طیور، سیستم هوشمند پایش وضعیت موتور احتراق داخلی، ماشین علوفه خردکن اتوماتیک و ... اشاره کرد.

مدیر امور فناوری دانشگاه تبریز همچنین از  بررسی بیش از 100 مورد تقاضای ثبت اختراع در این دانشگاه در 6 ماهه سال‌جاری خبر داد و یادآور شد: در این مدت پنج مورد اختراع به نام دانشگاه تبریز ثبت شده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه کمیته مالکیت فکری برای ثبت اختراع در این دانشگاه متشکل از متخصصان رشته‌های مختلف از دانشکده‌هاست، تصریح کرد: قابلیت تجاری‌سازی، داشتن نوآوری در جهان، ابتکاری بودن و کاربرد صنعتی از جمله گام‌های موثر برای ثبت اختراع است.

به گفته ایواتلو همچنین این مدیریت با همکاری کانون پتنت ایران آمادگی پرداخت کلیه هزینه‌های مرتبط با ثبت اختراع خارجی را دارد.

این گزارش حاکی است، دانشگاه تبریز در حال حاضر با داشتن بیش از 21 دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، 800 نفر عضو هیات علمی، بیش از 24 هزار نفر دانشجو و 457 هزار متر مربع فضای آموزشی، کمک آموزشی و پژوهشی و نیز به جهت همجواری با دانشگاه‌های بزرگ کشورهای منطقه، به عنوان بزرگترین مرکز علمی غرب و شمال‌غرب کشور، عهده‌دار بخش بزرگی از مسوولیت تولید علم و فناوری و رقابت در عرصه‌های بین‌المللی است.

انتهای پیام/

پژوهشیار