رییس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان نمین؛

آتش‌سوزی در جنگل فندقلو نمین مهار شد

1399/08/15 - 12:25 - کد خبر: 30226
آتش سوزی

نصر: رییس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان نمین گفت: با تلاش ماموران یگان حفاظت محیط زیست آتش‌سوزی در جنگل فندقلو نمین مهار شد.

به گزارش نصر، اکبر قنبری روز پنجشنبه افزود: به محض اطلاع از وقوع آتش سوزی در منطقه جنگلی فندقلو محیط بانان، جنگل بانان و همیاران محلی پس از سختی‌های فراوان به دلیل دشوار بودن مسیر دسترسی با حضور در محل موفق به مهار آتش شدند.
وی با اشاره به اینکه آتش سوزی در نقاط مختلفی از جنگل اتفاق افتاده بود، بیان کرد: علت آتش سوزی انسانی بوده است.
رییس نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان نمین اظهار داشت: بررسی‌های میدانی اولیه نشان می‌دهد بیشتر خسارت وارده به دلیل این آتش سوزی سوختن مراتع بوده و درختان کمتری طعمه حریق شده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه در این آتش سوزی آسیبی به حیات وحش منطقه نرسیده است، اضافه کرد: نیروها برای پایش، سرد سازی و ایمن سازی در منطقه حضور دارند.

او با بیان اینکه هر گونه بی احتیاطی از جمله روشن کردن آتش، آتش زدن چوب های خشک و یا روشن ماندن آتش بعد از استفاده می تواند برای مناطق جنگلی تهدید جدی باشد، خواستار توجه گردشگران و مسافران به این مهم شد.

قنبری با تقدیر از تلاش های محیط بانان و جنگلبانان ادامه داد: اهتمام اهالی منطقه در اطفای حریق  و همکاری آنها با محیط بانان بسیار خوب بود.
منطقه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل های شرق استان اردبیل به شمار می رود که دنباله جنگل های نیمه گرمسیری استان گیلان است.
این جنگل یکی از مناطق مهم گردشگری جنگلی است که در ۱۰ کیلومتری شهر نمین و ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است.
مساحت منطقه فندقلو حدود ۱۶ هزار هکتار است که بیش از چهار هزار هکتار آن زیرپوشش عرصه های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می دهد.
در مجموع ۱۹ گونه جنگلی متعلق به ۸ تیره و ۱۷ جـنس در ایـن منطقه شناسایی شده اند که از بیـن انواع شناسایـی شده گونه های نادری نظیر فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو و بیدمشک وجود دارد که به ارزش منطقه می افزاید.
فندقلو بیشتر به فندق و گل های بابونه خود شهرت دارد ، ضمن این که گونه نادر گیاهی سوسن چلچراغ نیز در آن می روید ، این جنگل رویشگاه بیش از ۹۰ گونه گیاه مختلف و عمدتا دارویی است.
بابونه که هر سال جشنواره گل های بانونه به خاطر رویش آن در جنگل فندقلو برگزار می شود گیاهی است یک ساله ، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که به صورت خودرو در مزارع ، دشت ها ، باغ ها و بیشتر در منطقه جنگلی فندقلو نمین می روید.
گل بابونه در عطاری ها ، طب سنتی ، داروسازی صنعتی و تولید مواد بهداشتی کاربرد فراوان دارد.
آب و هوای مطبوع ، پرندگان و گونه های مختلف جانوری ، وجود آلاچیق و استراحت گاه های شبانه روزی ، برقراری ارتباط بین این منطقه ویژه گردشگری و چشم انداز زیبای گردنه دل انگیز حیران از طریق تله کابین از جمله ویژگی هایی است که در کنار جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و جنگلی این منطقه را به تفرجگاهی بسیار دلپذیر برای مسافران ، میهمانان و علاقمندان به طبیعت تبدیل کرده است.
همین جاذبه ها موجب شده سالانه صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی برای آرامش روح و روان خود به دامن این جنگل سرسبز پناه بیاورند.
انتهای پیام/

پژوهشیار