خبر/

قرارگاه خاتم الانبیاء ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی در آذربایجان‌شرقی اجرا می‌کند

1399/06/13 - 11:29 - کد خبر: 26272
سد

نصر: مدیرعامل موسسه عاشورای قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این مجموعه در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار ملیارد تومان طرح عمرانی در آذربایجان‌شرقی در دست اجرا دارد.

به گزارش نصر، زین العابدین ریحانی روز پنجشنبه در گفت وگویی افزود: موسسه عاشورای قرارگاه خاتم طی سال های اخیر در منطقه شمال غرب کشور به خصوص آذربایجان شرقی پروژه های زیادی در بخش راه، جاده، مترو، آب و نیرو، صنعت و معدن و احداث کارخانه انجام داده و آحاد مردم از آن بهره مند می شوند.
وی مشارکت در اجرای پروژه قطار شهری تبریز به ارزش دو هزار ملیارد تومان را از جمله این طرح های مهم برشمرد و اظهار داشت: علاوه بر این طرح بزرگ ملی، موسسه عاشورای قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه اجرای آزادراه مراغه- هشترود و پسماند شهرداری تبریز را نیز بر عهده گرفته است.
ریحانی یکی از ظرفیت های بسیار مهم قرارگاه خاتم الانبیا را اجرای پروژه های آبی و سدسازی در سراسر کشور و آذربایجان شرقی عنوان و اضافه کرد: این مجموعه در حوزه کانال های آبیاری، زهکشی،  خطوط انتقال و سد سازی انواع پروژه را در دست اقدام دارد.
وی  سد سهند در شهرستان هشترود، سد آی دوغموش در شهرستان میانه، سد شهیدکلانتری در شهرستان مرند، سد نهند در تبریز و سد کلقان چای بستان آباد را از جمله سدهای ساخته شده توسط موسسه عاشورای قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که سرمایه گذاری های کلانی در آنها به انجام می رسد.
ریحانی با اشاره به اینکه سد کلقان چای از سدهای بزرگ منطقه شمال غرب کشور به شمار می آید، ظرفیت مخزن این سد را ۲۲ میلیون مترمکعب اعلام کرد که قابلبت افزایش به ۲۴ میلیون مترمکعب را دارد.
وی با بیان اینکه مجری سد کلقان چای موسسه عاشورا است، طول تاج آن را بیش از ۵۰۰ متر، دارای سرریز آزاد و تونل انحرافی به طول ۳۰۰ متر اعلام کرد.
ریحانی، جلوگیری از  سیلاب های فصلی و آنی، تامین آب شرب شهرهای بستان آباد، هشترود، شهرک های صنعتی بستان آباد و آب زراعی ۱۱۰۰ هکتار از اراضی پایین دست و جلوگیری از مهاجرت روستاییان را از اهداف مهم اجرای سد کلقان چای بستان آباد بیان کرد.
به گفته وی با بهره برداری از سد مزبور، مردم در بخش رونق تولید، کشاورزی، توسعه اقتصادی منطقه ثمرات آن را لمس کرده و بهره مند می شوند.
ریحانی اظهار داشت: قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با به کارگیری نیروهای متخصص، مومن و انقلابی توانست سد کلقان چای بستان آباد را با سرعت، کیفیت بالا و بهره وری مناسب به انجام برساند.
به گزارش ایرنا، سد مخزنی «کلقان چای» بستان‌آباد از پروژه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) امروز با حضور دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می‌شود.
انتهای پیام/

پژوهشیار