مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان؛

همکاری های میراث فرهنگی و بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان افزایش می یابد

1399/06/11 - 16:40 - کد خبر: 26168
جلسه

نصر: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از انعقاد تفاهم‌نامه مشترک مابین این اداره کل و بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان در راستای توسعه همکاری‌ها و انجام فعالیت‌های مشترک خبر داد.

به گزارش نصر، احمد حمزه زاده روز سه شنبه پس از امضای این تفاهم نامه در خصوص نقش مؤثر فعالیت‌های بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان در اعتلای فرهنگ این خطه، اظهار داشت: با توجه به پژوهش‌های علمی و فرهنگی گسترده بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در حوزه فرهنگ و مدنیت آذربایجان، دستاوردها و نتایج تلاش‌های اساتید نامدار و پیشکسوت فعال در این بنیاد راه گشای آیندگان این مرز و بوم خواهد بود.
وی اظهارکرد: بخش عمده فعالیت‌های بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان در حوزه میراث فرهنگی ناملموس است که این اداره کل به‌طور کامل آمادگی همکاری لازم را با بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان را در راستای توسعه فعالیت‌های پژوهشی با مشارکت متخصصان و کارشناسان میراث فرهنگی دارد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی در ادامه گفت: این تفاهم‌نامه در راستای اجرای چهار برنامه مشترک اعم از راه‌اندازی مرکز تبریز پژوهی در راستای اهداف تقویت هویت فرهنگی آذربایجان در خانه موزه حاج میرزا جعفر آقا سلطان القرائی، ایجاد خانه موزه مشارکتی پروین اعتصامی و شاعران زن نامی آذربایجان، همکاری مشترک در خصوص پژوهش‌های مرتبط با موضوع فعالیت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان و همچنین همکاری مشترک در استفاده از ظرفیت مجموعه فرهنگی و پژوهشی باغ کمال تبریز است.
وی اعلام کرد: اعتبار این تفاهم‌نامه به مدت ۲ سال از تاریخ امضاء و مبادله آن خواهد بو که در صورت نیاز و تائید ۲ طرف تمدید خواهد شد.
حمزه زاده با اشاره به اینکه ثبت جهانی ساخت و نواختن ساز عاشقی یکی از مهم‌ترین اهداف این اداره کل در راستای معرفی فرهنگ و هنر آذربایجان است، گفت: این اداره کل پیگیری پرونده ثبت جهانی ساخت و نواختن ساز عاشقی به مرکزیت تبریز و مشترک با تمام استان‌ها و کشورهای ترک‌زبان را در دستور کار قرار داده است و پیش از این نیز پرونده ثبت ملی آن از سوی وزیر میراث فرهنگی ابلاغ شده است، امید آن داریم تا به دنبال عقد تفاهم‌نامه مشترک با این بنیاد ثبت جهانی این پرونده ارزشمند تسریع یابد.
انتهای پیام/

پژوهشیار