در نشست خبری/

ربیعی: سیاست تحریم و فشار بر مردم ایران با شکست مواجه می‌شود

1399/06/11 - 14:06 - کد خبر: 26153
علی ربیعی

نصر: سخنگوی دولت گفت: ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما به زودی با شکستی به یادماندنی مواجه می‌شود و از امروز می‌توان نشانه‌های شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید.

به گزارش نصر، «علی ربیعی» روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام محرم افزود: ایام محرم هر ساله فرصت بی‌نظیری برای درس آموزی از فرهنگ حسینی نه تنها برای ما ایرانیان بلکه برای همه مسلمانان و آزادگان جهان است، درس‌های محرم و واقعه کربلا برای ابنا بشر شمردنی نیست، اما در این روزها که مردم در زیر فشار تحریم، تبعیض و ستم شقی‌ترین دولت مردان آمریکایی هستند باید یکبار دیگر خاضعانه به پای مکتب سالار شهیدان بنشینیم و درس‌های ماه محرم را نه تنها برای خود بلکه برای همه ملت‌های عالم بازخوانی کنیم.  
وی گفت: بگذاریم همه زورگویان بدانند ملتی که حسین بن علی(ع) و محرم و عاشورا را دارد نه به ستمگری کرنش می‌کند و نه عزت را با خفت به معامله می‌گیرد،  ملت امام حسین(ع) با آزادگی، ایستادگی، ایثار و ملت امام حسن(ع) با صبر و صلح توامان با هم داریم،  البته عجیب نیست که دشمنان ملت ما از شناخت این پیچیدگی‌ها مستاصل هستند، ستمگران را به حکمت‌های نهفته در سنت‌های الهی و سیاست ائمه و معصومین راهی نیست.
ربیعی تاکید کرد: ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما به زودی با شکستی به یادماندنی مواجه می‌شود و از امروز هم می‌توان نشانه‌های شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید.
وی ادامه داد: تصادفی نیست که پمپئو ناکام‌ترین وزیر در تاریخ آن کشور است، این نشان از فشار حداکثری است. آمریکا باید بداند فشار حداکثری تجربه شکست خورده است و این مانور جدید چیز جدیدی برای ما نیست، رژیم آمریکا در تلاش است از ابزار شورای امنیت  سوء استفاده کند.

فشار حداکثری در حال تبدیل شدن به فشار بر خودآمریکاست
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان این که رژیم آمریکا به طور مستقل هرچه توان برای تحریم داشته به کار بسته است، گفت: آمریکا ابزار تحریم جدید برای استفاده در چنته ندارد. در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکا است.
سخنگوی دولت افزود: ما در حال تولید و بهره‌برداری از فرصت‌های جدیدی در جامعه جهانی، توأم با ظرفیت‌سازی داخلی هستیم و با اتکا به این نقاط قوت خود بیش از هر زمان دیگری، به ناامیدی کامل دشمنان مردم نزدیک شده‌ایم.
 
نقشه راه ورود به قرن جدید بزودی رونمایی می‌شود

ربیعی تصریح کرد: رییس‌جمهوری نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را بزودی با مردم در میان خواهند گذاشت که شامل برنامه‌ها و پروژه‌های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است و پیام روشنی است مبنی بر اینکه دولت با همه تنگناها و فشارها و محدودیت‌ها و درس آموزی از مکتب امام حسن (ع) هیچ‌گاه در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست.
 وی افزود: دولت با درک سختی‌های تحمیل شده بر زندگی مردم، امیدوارانه به سوی آینده‌ای روشن‌تر برای مردم ایران حرکت خواهد کرد.

سال آخر دولت به معنای پایان تلاش نیست
ربیعی با بیان اینکه سال آخر دولت نه یک پایان، بلکه پایانه عزیمت به قرن جدید است، اظهار داشت: برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست و با نگاه به فرصت‌ها و قوت‌ها و با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ ملی، این نقشه راه را با جدیت تعقیب خواهد کرد.  

تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم
ربیعی از همراهی مردم عزادار و همه کسانی که در آشتی دادن سیاست سلامت و مراسم سوگواری ایام محرم نقش آفرینی کردند، تشکر کرد و افزود: امسال ما شیوه‌ای از عزاداری را بنیان گذاشتیم که هم عزای حسینی زنده نگه داشته شد و هم سلامت عزاداران،  و تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم.  
وی افزود: امسال هیات‌های جمعیتی بزرگ، به طور کامل موازین بهداشتی را مراعات کردند و درخواست داریم که برخی از هیات و مراسم‌ها نیز تا پایان عزاداری‌ها بر حفظ موازین و رعایت نکات بهداشتی تاکید داشته باشند.  
 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد تا پایان ایام عزاداری های محرم و صفر، سیاق رهبری به عنوان الگو راهنمای عمل عزاداران قرار گیرد.

نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم
ربیعی گفت: در فصل پاییز با توجه به فصل سرما و پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی (WHO)نیم‌کره شمالی که بر فصل سرما وارد می‌شود شیوع بیماری افزایش یابد، ما نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم، اما باید کارهایی که تاثیری بر معیشت خانوار ندارند را به حداقل برسانیم. سفرهای غیر ضروری و مسافرت‌ها و رفت و آمدهایی که در شرایط کنونی ضرورتی بر انجام آن نیست و تاثیری بر چرخه معیشت و اقتصاد خانواده ندارند، قطعا باید به حداقل برسد.
وی افزود: ما باید همچنان موارد بهداشتی فردی استفاده از ماسک، کاهش تردد و شست و شو را به مراعات کنیم و به حداکثر برسانیم.

کاهش آمار جانباختگان کرونا امکان پذیر است
دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: ما در حال نزدیک شدن به آمار جانباختن زیر ۱۰۰ نفر هستیم و امیدواریم که مسافرت‌هایی که انجام شد و برخی عدم مراعات ها در چند روز آینده منجر به افزایش آمار نشده باشد، اما تداوم روند استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها و فاصله اجتماعی نشان داد که دسترسی به دو رقمی شدن و پایین آمدن آمار تلفات دست یافتنی است.
 سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خود درباره عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی گفت: چند هفته گذشته و بعد از مشکلاتی که با امارت داشتیم، شاهد یک دور مذاکره غیر حضوری ظریف با وزیر امور خارجه کشورامارات بودیم با امید اینکه اصلاحاتی در روابط ما شکل بگیرد ولی ما شاهد عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی بودیم.

 حضور رژیم صهیونیستی در منطقه را تهدید می‌دانیم 
 وی ادامه داد: روز گذشته یک هواپیما اسرائیلی در فرودگاه ابوظبی بر زمین نشست و یک مقام ارشد آمریکایی از این هواپیما پیاده شد و در خاک امارات، جمهوری اسلامی را بزرگترین خطر منطقه دانست این اتفاق چه پیامدی برای ما و امارات دارد؟
ربیعی با بیان اینکه وزیر امور خارجه مواضع  رسمی کشورمان را اعلام کرده است، گفت: ما اقدام دولت امارات متحده عربی برای باز کردن پای رژیم صهیونیستی به منطقه را تهدید می‌دانیم و هرگونه تهدید ناشی از این حضور در مسائل امنیتی را ما زیر نظر داریم و بررسی می کنیم و برای ما قابل پذیرش نیست و تهدید ناشی از این حضور را تحمل نخواهیم کرد.
 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: همین که مقامات امنیتی اسرائیل با حضور خود در منطقه حضور مذاکره می کنند نشانه خوبی نیست. البته ما نگرانی خود را اعلام کردیم و وزیر امور خارجه هشدارهای لازم را در این زمینه اعلام کردند. مواضع ما این است که همسایگان ما خرد گرایی را که به نفع امت مسلمان و مردم منطقه است را مراعات کنند.
 وی تصریح کرد: مامعتقدیم که رژیم صهیونیستی دوست وفاداری برای مردم منطقه ما نخواهد بود و براساس منافع خود عمل خواهد کرد و در مواقع لزوم حتی تهدیداتی اطلاعاتی و امنیتی را متوجه کشورهای منطقه خواهد کرد.

تفسیر آمریکا از قطعنامه ۲۲۳۱ زورگویانه و ناشیانه است
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره واکنش ایران به همراهی احتمالی کشورهای اروپایی در مکانیسم ماشه اظهار داشت: مکانیسم ماشه یا اسنپ بک یک واژه جعلی است. آمریکا از روز اول سعی کرد که این واژه را بر سر زبان‌ها بیندارد که نه در برجام و نه در قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ ‌اشاره ای به چنین مفهومی صورت نگرفته است.
ربیعی ادامه داد: آنچه که ایالات متحده آمریکا به آن استناد می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد و همانگونه که ما بارها اعلام کردیم و اجماع جهانی هم بر همین اصل استوار شده است دولت آمریکا دیگر عضو برجام نیست  که بخواهد خودسرانه از یکی از بندهای برجام استفاده کند.
وی عنوان کرد: امروز واشنگتن تفسیری ناشیانه، زورگویانه و کودکانه را از سر استیصال و شکست سیاست حداکثری اتخاذ کرده و تقریبا هیچ کشوری در دنیا هم آن را نپذیرفته است. بعد از درخواست توزیع اطلاعیه از سوی آمریکا، تمامی اعضای دائم شورای امنیت و همچنین آلمان، قریب به اتفاق اعضای غیردائم اظهار کردند که آمریکا چنین حقی را ندارد که حالا بخواهیم درباره مبانی حقوقی آن بحث کنیم.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی، تصمیم گیری درباره پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هرگونه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام بر عهده شورای امنیت ملی است که در زمان خودش، اتخاذ خواهد شد. 
ربیعی درباره اینکه آیا اقدامی در مجلس در این زمینه مطرح شده یا خیر اظهارداشت: حق مجلس شورای اسلامی برای بررسی همه گزینه‌های متناسب همچنان محفوظ است ولی همه اینها در چارچوب تصمیماتی است که در مراجعی مانند شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شده است.
وی یادآور شد: دولت هم در تعاملی نزدیک با مجلس شورای اسلامی به رایزنی با نمایندگان‌ ملت و شنیدن مباحث و طرح‌های پیشنهادی آنها درخصوص تحولات سیاست خارجی ادامه خواهد داد.
انتهای پیام/

پژوهشیار