سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر اعلام کرد:

دلایل افزایش مجدد قیمت تایر/ تایر‌های وارداتی قیمت‌گذاری می‌شوند

1399/05/14 - 13:04 - کد خبر: 24519
تایر

نصر: سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر با بیان اینکه تایر‌های وارداتی مبنای قیمت‌گذاری تایر ایرانی در بازار شده است، گفت: از این پس تایر‌های وارداتی هم قیمت‌گذاری می‌شوند.

به گزارش نصر، مصطفی تنها درباره دلایل افزایش دوباره قیمت تایر در کمتر از دو ماه اخیر اظهار کرد: در سال جدید ارز تامین مواد اولیه تایر از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی که قیمت آن حدود 19 هزار تومان است تغییر کرد و عملا از قبل از عید گشایش اعتباری صورت نگرفت و موجب اعتراض انجمن شد.
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر افزود: تولیدکنندگان نمی‌توانند زمانی که قیمت ارز بیش از 4 تا برابر افزایش می‌یابد هزینه تامین مواد اولیه که سهم 40 درصدی در تولید تایر دارد چگونه باید تامین شود.
وی گفت: بنابراین از سوی سازمان حمایت موافقت شد از ابتدای تابستان به صورت علی الحساب 30 درصد به قیمت تایر افزوده شود تا در فرصت مقتضی مستندات را بررسی کنند تا به یک رقم دقیق برسند.
تنها خاطرنشان کرد: پس از بررسی مدارک سازمان حمایت به این نتیجه رسید که برای اینکه هزینه تغییر اولویت ارزی تایر از گروه یک به گروه دو پوشش داده شود به طور میانگین 25 درصد به قیمت مجددا اضافه شود.
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر درباره اینکه آیا افزایش قیمت بر بازار تاثیر منفی نخواهد گذاشت، گفت: تصور نمی‌کنم اتفاق خاصی در بازار بیفتد به دلیل اینکه قیمت‌هایی که عرضه می‌شود در حال حاضر نیز بالا است و قیمت تایر‌های وارداتی مبنی قیمتگذاری تایر‌های ایرانی در بازار شده است.
وی با بیان اینکه سازمان حمایت برای بهبود و مدیریت بازار دو راهکار را در نظر گرفت، تصریح کرد: مقرر شده تایر‌های وارداتی از این پس توسط این سازمان قیمت‌گذاری شود و راهکار دوم مجوز افزایش قیمت به تولیدکنندگان داده شده است.
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر با تاکید بر اینکه کمبودی در تولید تایر وجود ندارد، بیان کرد: از ابتدای سال جدید همواره تولید نسبت به سال گذشته افزایش داشته و در سه ماهه نخست امسال با رشد 27 درصدی در در تولید تایر سواری مواجه بودیم.
تنها تاکید کرد: در تایر خودرو‌های سنگین نیز به علت اینکه سال گذشته حجم زیادی واردات صورت گرفته در حال حاضر کمبودی وجود ندارد.
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر درباره میزان تولید تایر خودرو‌های سنگین افزود: در تولید تایر بایاس همه نیاز کشور را تولید می‌کنیم، اما در تولید تایر رادیال تمام سیمی فقط یک سوم نیاز در کشور تولید می‌شود.
وی درباره تایر سواری گفت: در تایر سواری با رینگ‌های با سایز 13، 14، 15 و 16 خودکفا هستیم، در سایز‌های 17 و 18 برخی را تولید می‌کنیم و از رینگ 18 به بالا که مربوط به خودرو‌های لوکس است اصلا در کشور تولید نداریم.
انتهای پیام/

پژوهشیار