دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان شرقی؛

انگیزه وقوع بزه و جرم باید در جامعه از بین برود

1399/04/25 - 15:55 - کد خبر: 23346
بابک محبوب علیلو

نصر: دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان شرقی با بیان این‌که همه رویکردها و جهت گیری‌ها در جامعه باید به این سمت سوق داده شود که انگیزه وقوع بزه و جرم در جامعه از بین برود، گفت: در این رابطه مسئولیت نهادهای اجتماعی و فرهنگی مانند آموزش پرورش و بهزیستی بسیار مهم و سنگین است.

به گزارش نصر، بابک محبوب علیلو در دیدار رئیس و مسئولان اداره بهزیستی شهرستان تبریز با وی، اظهار کرد: دادستانی و دستگاه قضایی استان از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نهاد بهزیستی به ویژه اقدامات پیشگیرانه آن حمایت می‌کند.
وی، مسئولیت بهزیستی و نهادهای حمایتی در قبال کودکان بی‌سرپرست، بدسرپرست و نیز افراد محجور را یادآور شد و تاکید کرد:‌ تحت هیچ شرایطی نباید حقوق این افراد مورد تعرض و تجاوز قرار گیرد.
وی با اشاره به برخی رفتارهای خشونت آمیز و ناهنجارهای موجود در جامعه، گفت: ریشه بسیاری از این مشکلات در اولویت ندادن به مسایل فرهنگی و اجتماعی است که باید در این رابطه توجه سازمان‌ها و نهادهای مسئول به ویژه نهاد تعلیم و تربیت و بهزیستی قرار بگیرد و رویکردها مبتنی بر تقویت برنامه‌های آموزشی و تربیتی استوار شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تشریح کرد: ارتقای اخلاق فردی و اجتماعی و بالا بردن آستانه تحمل مردم می‌تواند در کاهش و کنترل بسیاری از آسیب‌ها و ناهنجاری اجتماعی موثر باشد.
وی، بر صیانت از حقوق محجورین تاکید کرد و از آنان خواست موارد حجر را برای حمایت‌های قانونی و تعیین قیم یا ضم امین به دادستانی اعلام کنند.
وی ادامه داد: در این ارتباط به طور مشخص می‌توان به گروه دانش آموزان مدارس اشاره کرد که باید در اولویت و کانون توجه برنامه‌های آموزشی و تربیتی و فرهنگی قرار گیرند.
علیلو با اشاره به دریافت برخی گزارش‌ها از وضعیت مهد کودک‌های تحت پوشش بهزیستی خواستار اهتمام و نظارت بیشتر بر برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی آن‌ها شد.
وی با تاکید بر استفاده بهینه از ظرفیت‌های مرکز ماده 16 و ارتقا و بهبود سطح مدیریت این مرکز، اظهار کرد: در راستای استفاده مناسب از ظرفیت مرکز یاد شده لازم است برنامه‌های تربیتی، اصلاحی و آموزشی در اولویت کاری قرار گرفته و زمینه اشتغال و بازتوانی معتادان فراهم شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در توضیح آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: آذربایجان شرقی در سه جرم توهین، ایراد ضرب وجرح عمدی و تهدید از نظر فراوانی در رتبه‌های نخست قرار دارد که ریشه همه آن‌ها به رفتارهای خشن بر می‌گردد و خمیرمایه بسیاری از جرائم  فجیع از جمله قتل است.
به نقل از روابط عمومی دادگستری استان، در این دیدار رییس اداره بهزیستی شهرسان تبریز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این اداره از حمایت و دیدگاه‌های اجتماع محور دادستان عمومی و انقلاب آذربایجان شرقی قدردانی کرد.
انتهای پیام/

پژوهشیار